Haber

G7 Liderler Zirvesi Japonya’da başladıLiderler Hiroşima Barış Anıtı müzesini ziyaret etti

– G7 Başkanlar Zirvesi Japonya’da başladı

Liderlerden Hiroşima Barış Anıtı müzesine ziyaret

HİROSİMA – Japonya’nın başkanlığında ülkenin Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Başkanlar Tepesi, başkanların 1945 atom bombası faciasına ilişkin eserlerin sergilendiği Barış Anıtı Müzesi’ni ziyaret etmesiyle başladı.

Japonya’nın dönem başkanlığında Hiroşima kentinde düzenlenen 3 günlük G7 Liderler Zirvesi bugün resmen başladı. ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un yanı sıra Avrupa Birliği Konseyi Lideri Charles Michel ve AB Konseyi Lideri Ursula von der Leyen . Zirvenin ilk gününde Japonya Başbakanı Fumio Kishida, G7 liderleriyle birlikte 1945 atom bombası trajedisine ilişkin eserlerin sergilendiği Hiroşima Barış Anıtı Müzesi’ni ziyaret etti. Ziyaretin ardından liderler, atom bombası kurbanları için yaptırılan mozoleye çelenk koydu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün yaptığı ziyaret, ABD’li bir liderin 2016’da Barack Obama’nın ziyaretinden sonra Hiroşima’ya yaptığı ikinci ziyaret olarak kayıtlara geçti.

Pazar gününe kadar devam edecek G7 Liderler Zirvesi’nde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi, Kuzey Kore’nin nükleer silah ve balistik füze programı, Çin’in bölgede artan askeri varlığı gibi küresel güvenlik sorunlarının yanı sıra küresel ekonomive teknoloji masaya yatırılacak.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin Japonya’ya sürpriz bir ziyarette bulunarak G7 Liderler Zirvesi’ne katılması bekleniyor.

6 Ağustos 1945’te ABD tarafından Hiroşima’ya atılan atom bombası yaklaşık 140.000 kişinin ölümüne, yüz binlerce kişinin yaralanmasına ve radyasyona bağlı hastalıklara neden oldu.

kibriscik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu