Haber

ABD, Brezilya Devlet Başkanı Lula’nın Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamalarını eleştirdi

YENİ Beyaz Saray, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın Ukrayna savaşıyla ilgili ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) “barışı konuşmaya başlaması” yönündeki sözlerini eleştirerek, Brezilya’nın Rusya ve Çin propagandasını yinelediğini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük çevrimiçi basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Lula’nın Çin ziyareti sırasında ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) “barış hakkında konuşmaya başlaması gerektiğini” söyleyen Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamasıyla ilgili olarak Kirby, ABD ve Avrupa’nın barış istemediğini ima etmenin sorunlu olduğunu söyledi.

Kirby, Brezilya’nın gerçeklere bakmadan Rus ve Çin propagandasını tekrarladığı görüşünü savundu.

Ukrayna’da “adil barışı” desteklediklerini söyleyen Kirby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askerlerini çekmesi halinde savaşın bugün sona erebileceğini kaydetti.

Kirby, Brezilya’nın Ukrayna’nın savaşı bitirmek için Kırım’ı Rusya’ya bırakması yönündeki yorumlarının yanlış olduğunu değerlendirdi.

Sudan’daki çatışmalar

Sudan’daki çatışmaları kınadıklarını ifade eden Kirby, başta Afrika Birliği ve Arap Ligi olmak üzere bölgesel aktörlerle temas halinde olduklarını söyledi.

Kirby, Sudan’daki Amerikan vatandaşlarına durumu son derece ciddiye almaları çağrısında bulunduklarını belirterek, Hartum’daki güvenlik durumunun belirsiz olması ve havalimanının kapalı olması nedeniyle ABD hükümetinin şu anda koordineli bir tahliye planının bulunmadığına dikkat çekti.

Koordinatör Kirby, ülkesinin Sudan’daki tarafları çatışmayı sona erdirmeye davet ettiğini yineledi.

habernazilli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu