Ekonomi

“Dolar henüz tahtından inmedi”

Lumen Capital’e göre doların hegemonyasının giderek azaldığı bir süreç, gelişmekte olan ülke para birimlerinde fırsat yaratabilir.

Singapur’daki Lumen Capital Portföy Yöneticisi Laurent Lequeu, Bloomberg Radio’ya yaptığı açıklamada, “‘dedolarizasyon’ süreci uzun vadeli bir oyun. Ancak önümüzdeki 3-5 yıl için pozisyon almak istiyorsanız, yapısal olarak gelişen ülke para birimleridir. ve özellikle stabilcoinler menkul kıymet getirisi için olumlu olur” dedi.

Son dönemde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in agresif diplomasisi ve ticarette yuan kullanımının istikrarlı bir şekilde artması, küresel olarak dolar kullanımının azalacağı beklentisini güçlendiriyor. Çin dışındaki bazı ülkelerde doların hakimiyetinin zayıflamasına ilişkin sesler yükseliyor. Bu nedenle dolar dışı alternatiflerin yaratılmasına yönelik görüşler dile getiriliyor.

Ancak uluslararası ödemelerde dolar dışı transferler halen yavaş ilerlediğinden, doların küresel ticaretteki liderliğini kaybettiğini düşünmek için erken görünüyor.

Lequeu, dünya ticaretinde doların hegemonyasının kısa vadede devam edeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu