Haber

İstanbul’da 1 Mayıs Maltepe’de Coşkuyla Kutlandı… Arzu Çerkezoğlu: “14 Mayıs’ta Bu Menfur Düzenden Hep Beraber Kurtulacağız”

HABER: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

İstanbulOn binlerce kişinin katılımıyla ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ Malta Coşkuyla kutlandı. Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Lideri İşte Çerkezoğlu, “Bugün ülkenin dört bir yanında 1 Mayıs meydanlarında, burada, omuz omuza omuz omuza duruyoruz. İyiyle kötülük, ikiyüzlülük, dürüstlük, yalan, tevazu, hırsızlık, alın teri, zulüm, zorbalık ve özgürlük.Yan yana, omuz omuza duracağız ve aralarından seçim yapacağımız 14 Mayıs’ta bu şer düzenden hep birlikte kurtulacağız” dedi.

DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Diş Hekimleri Derneği’nin (TDB) çağrısıyla binlerce kişi ‘1 Mayıs’ı kutlamak için bir araya geldi. Emek ve Dayanışma Günü’. Maltepe miting alanını doldurdu. Katılımcı grupların kortej yürüyüşlerinin ardından miting alanına girişte kapı sayısının yeterli olmaması nedeniyle sorun yaşandı. Çok sayıda grup dışarıda uzun süre beklerken miting, şair ve oyuncu Orhan Alkaya’nın sunumuyla başladı.

ARZU ÇERKEZOĞLU: BİRLİKTE EMEK TÜRKİYESİ KURACAĞIZ

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu yılki 1 Mayıs’ın tarihi açıdan çok değerli olduğunu söyledi. Çerkezoğlu şunları söyledi:

“Bugün burada ve yurdun her yerinde 1 Mayıs meydanlarında yan yana, omuz omuza duruyoruz. Kötülükle edep, ikiyüzlülükle hakikat, yüzsüzlükle tevazu, hırsızlıkla alın terinin, zulümle adaletin, zorbalıkla hürriyetin, 14 Mayıs’ta yan yana, yan yana bir seçim yapacağız.Birlikte duracağız ve bu şer sistemden hep birlikte kurtulacağız.Burada hep birlikte söz söyleyelim.Hırsızların saltanatını yıkacak mıyız? Ekmeğimizi patronların insafına, şehirlerimizi ve doğamızı vurgunculara, hakkımızı tek kişinin iradesine bırakan bu düzeni yıkacak mıyız, bunun daha başlangıç ​​olduğunu biliyoruz, bu düzeni hep birlikte değiştireceğiz. başta işçi sınıfı olmak üzere üretimden aldığımız gücümüzle hayatı her gün yeniden üreten ellerimizle eşitliğin, özgürlüğün, adaletin, barışın ve kardeşliğin, emeğin olduğu bir Türkiye’yi kuracağız. Yasak, seneye Gezi Parkı’nda buluşacağız, yemin ederim kaybettiğimiz çocuklarımızın isimlerini taşıyan ağaçların arasından kol kola yürüyüp 1 Mayıs meydanımız Taksim Meydanı’na gireceğiz. O halde büyük üstadın daveti üzerine sözümüzü birlikte verelim. İnsanın insanlığa kulluğunu yıkacağız, bu davet bizim. Ağaç gibi tek hür, orman gibi kardeşçe yaşamak bu hasret bizim.”

ŞÜKRAN KABLAN YEŞİL: TEK ADAM REJİMİ İLE HESAPLAŞACAĞIZ. YARGI ÖNÜNDE HESAP VERİLECEKLER

KESK Eş Başkanı Şükran Kablan Yeşil, işçi, emekçi, işsiz, emekli, kadın, genç ve LGBTİ’lerin öfke içinde olduğunu belirtti. Kablan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandemiden savaşa, ekonomik krizden ekolojik yıkıma, selden, yangına, depreme hayatımızı ve coğrafyamızı talan eden bu tek adam rejimine karşı bitmeyen bir öfkemiz var. Onlarca yıldır yönettikleri bu ülkede, Sermayeden yana, emek karşıtı, kadın düşmanı karşıtı Politikalar, özelleştirmeler ve çalışma hayatını güvencesiz hale getiren kamu hizmetlerinin tasfiyesi, 6 Şubat’ta kamu hizmetlerinin tasfiye edilmesinin bedelini ödememizi istedi. 3 ayı aşkın gecikme, en insani ihtiyaçların hala karşılanamadığı temiz su, hijyen ve barınma sorunu çözüme kavuşturulmamış, buna karşı çadır satışı yapılıyor.Bugün bu meydanlarda gıda kolilerinin verilmesine karşı bir öfke var. Seçim arabalarıyla taşınıyor.Bu meydanı dolduran yüzbinler olarak bir kez daha hep birlikte haykırıyoruz ve sesleniyoruz.6 Şubat depreminde sesimizi molozların altına boğan bu hükümetle hesaplaşacağız ve bu- Günlerce sesimizi enkaz altında boğan adam rejimi. Mahkemede hesap verecekler.

“KORKULMAYAN VE TAAHHÜT ETMEYEN BİZ KADINLAR İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ DEVAM ETMEK İÇİN UMUTLUYUZ”

Aydınlık ve onurlu bir gelecek çabasının adı olan Gezi Direnişi’nin tutsaklarından “Yolculuk umuttur”. Bugün bu 1 Mayıs meydanlarında ‘Umut dimdik ayakta’ diye bağıran adalet çabasının öfkesi var. Bugün 14 Mayıs’ta bu baskı ve zulme karşı yepyeni bir hayatın, mutlu bir geleceğin yeşermesi ve ülkemizin o mutlu günlerinin mutlaka gelmesi umudu vardır. Cinsiyetçiliğe, erkek şiddetine, tacize ve mobbinge susmayan, korkmayan, biat etmeyen biz kadınların, yaşamımızı ve haklarımızı koruyarak, hayata kavuşturma iradesine umut ve inanç vardır. İstanbul Sözleşmesi’ni bir kez daha hayata geçirdi.”

EMİN KORAMAZ: BU SEÇİMDE TEK ADAM DİKTATÖRLÜĞÜNE OY VERECEĞİZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da şunları söyledi:

“ÇARE YOK, BU SEÇİMLERİ KAZANACAĞIZ”

Bu seçimlerde bağnaz, laiklik karşıtı bir zihniyetle laikliği oylayacağız. Bu seçimlerde kadınlara yaşam hakkı tanımayan gerici bir anlayışla kadın özgürlüğünün ortasında bir seçim yapacağız. Bu seçimlerde emek karşıtı, baskıcı, otoriter, doğa karşıtı, insan karşıtı ve toplumcu politikalar ile halkçı ve sosyalist bir anlayışın ortasında bir seçim yapacağız. Bu nedenle hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Bu seçimleri mutlaka kazanacağız. Bu seçimlerden sonra Türkiye’nin üzerine bir kabus gibi çöken tek adam rejiminin karanlığını gün ışığına çıkaracağız. Çocuklarımızın geleceği için çok önemli bir çalışma yürütmek ve bu seçimleri kazanmak hepimiz için çok önemli. Başka çare yok, bu seçimleri kazanacağız. Bugün burada ve Türkiye’nin dört bir yanında meydanları dolduran halk, personel, emekçi ve kadınların kararlı duruşu, gelecek güzel güneşli günlerin habercisi olacaktır. Hepimize kolay gelsin. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sınıf dayanışması, yaşasın emeğimiz.”

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı da Türkiye’yi ve dünyayı değiştirecek irade ve kararlılığa sahip olduklarını ifade etti. Fincancı dedi ki:

“BİRLİKTE DEĞİŞECEĞİZ”

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına, birinci yüzyılda karşılaşamadıklarımız, en uzun çalışma saatleri, en çok ölümler, en düşük fiyatlar bizi bu esaret düzenine mahkûm etti, olağanüstü durumlarla başa çıkmaktan uzaklaştırdı, gözlerimizi kör etti. Menfaat hırsı, felaketleri felakete çevirmekten geri durmamak, bizi susturmak Korkutma adı altında her türlü saçmalıklarla hapsedilen bir güvenlik görevlisi rejiminin altına girerken, şimdi tereddüt etmeyenlerle rekabet etme zamanı. doğayı yağmalamak ve yaşamlarımızı ele geçirmek. Nazım Hikmet’in de belirttiği gibi ‘Dün erkendi. Yarın geç. Zaman, tamam bugün’. Emek bizim, söz bizim, gelecek bizim, biz konuşuruz. Birlikte değiştireceğiz. Birlikte değiştireceğiz.”

AHMET TARIK İŞMEN: SENDİKA ÜYELİKLERİ FİYATTAN YOK OLUYOR

TDB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tarık İşmen de şunları dile getirdi:

“Değer yaratan emekçiler 1 Mayıs’ta meydanlarda haykırıyor, dayanışma istiyor, hak talep ediyor, haklarını dile getiriyor, ortak servetin eşit paylaşılmasını ve adil bir düzen talep ediyor. Bazı kandırılmış kitleler bu gayrimeşru düzenin kalkanı olmaktan geri kalmıyor. çeşitli vaatlerle bugün ülkemizde inançsız çalışmanın her alanda yaygınlaştırılması, bazı yerlerde sendikaların işlevsizleştirilmesi ya da işyerlerinde sendika üyeliklerinin baskı ve korku ile yok edilmeye çalışılması sonucunda 60. toplumun yüzde 100’ü taban fiyatın altında açlıktan ölmeye mahkum, emeklilerin namusları ülkenin zalim düzeninde can çekişiyor.Toplumsal zenginlik içindeki payları azalırken, sermaye emeği adeta sömürmüş gibi tutkuyla sömürmeye devam ediyor. bir cep.

Kaynak: ANKA / Güncel

nusaybinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu