Haber

Hindistan’daki Meitei topluluğuna yönelik şiddete yanıt olarak internet kesintisi önlemleri hafifletildi

Hindistan’ın Manipur eyaletinde Meitei topluluğunun “Planlı Kabile” kategorisine alınmadığı gerekçesiyle başlayan şiddeti kontrol altına almak için internet kesintisi tedbirlerinin hafifletildiği açıklandı.

The Indian Express’e göre, Manipur Yerel Yönetimi şiddet içeren eyaletteki internet yasağını ve geniş bant hizmet kesintilerini “şartlı olarak kaldırmaya” karar verdi.

Karara göre Manipur’da yaşayanlar, Kiralık İnternet Hatları (ILL) veya Konutlara kadar Fiber (FTTH) sınırlarından internet hizmetlerine erişirken, taşınabilir verilere erişim yasağı devam edecek.

Genişbant aboneleri internete yalnızca sabit bir IP adresinden erişebilecekken, Wi-Fi ve kişisel erişim noktası olarak bilinen “hotspot” üzerinden internete erişemeyecekler.

Karar kapsamında sanal özel ağ (VPN) programları ile internete bağlanılamayacak ve sistemlere yeni VPN yazılımı yüklenemeyecek.

Manipur yönetimi kararı ofis çalışanları, sağlık tesisleri ve evden çalışan kişilerin internet kesintilerinden olumsuz etkilenmesi üzerine aldı.

Karar kapsamındaki kuralların ihlali durumunda aboneler ilgili kanunlara göre cezalandırılacaktır.

Manipur’da şiddet devam ediyor

Öte yandan eyalet nüfusunun yüzde 53’ünü oluşturan Meitei topluluğu, “Planlı Kabile” kategorisine girmedikleri gerekçesiyle bölgedeki gösterilerini sürdürüyor.

Nüfusun yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan Kukilerin de içinde bulunduğu grupların tavrı şiddete yol açıyor.

Gösteriler 3 Mayıs’tan bu yana şiddet olaylarına sahne oluyor. 4 Mayıs’ta askere “vur” emri verilen Manipur’da çıkan şiddet olaylarında 142 kişi hayatını kaybetti, 60 bin kişi de yerinden oldu.

Devletteki şiddeti kontrol altına almak için internet kesintileri de dahil olmak üzere birçok önlem alındı.

soke-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu