Ekonomi

Canadian Solar hisseleri 4. çeyrek gelir artışıyla yükselişe geçti

GUELPH, ON – Güneş teknolojisi ve yenilenebilir enerji alanında küresel bir lider olan Canadian Solar Inc. (NASDAQ: CSIQ), gelir beklentilerini aşan dördüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklamasının ardından hisse senedi fiyatında %0,20 oranında hafif bir artış bildirdi.

Şirket, çeyrek için -$0,02’lik düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) bildirdi ve analistlerin 0,00$’lık konsensüs tahminini kaçırdı. Bununla birlikte, şirketin çeyrek geliri 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti ve 1,69 milyar dolarlık konsensüs tahminini aştı.

Gelir artışına rağmen, Canadian Solar 2024 yılının ilk çeyreği için analist beklentilerinin altında kalan bir öngörüde bulundu. Şirket, 1,9 milyar dolarlık konsensüs tahmininden önemli ölçüde daha düşük olan 1,2 ila 1,4 milyar dolar aralığında gelir bekliyor. Bu muhafazakar tahmin, dinamik bir piyasa ortamında şirketin önümüzdeki çeyreğe ilişkin beklentilerini yansıtıyor.

Şirketin dördüncü çeyrek performansı, güneş modülü sevkiyatlarında yıldan yıla (YoY) %26’lık bir artışla toplamda 8,2 gigawatt’a (GW) ulaşarak rekabetçi bir sektördeki dayanıklılığını vurguladı. Yılın tamamında ayrıca Canadian Solar’ın yan kuruluşu CSI Solar’ın güneş modülü sevkiyatları bir önceki yıla göre %45 artışla 30,7 GW’a ulaşırken, gelirleri de 7,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

Canadian Solar Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Shawn Qu, şirketin güneş enerjisi ve depolama pazarındaki küresel fırsatlardan yararlanmak için stratejik konumlanmasına duyduğu güveni dile getirdi. Qu, şirketin N-tipi TOPCon güneş enerjisi teknolojisine hızlı geçiş ve Teksas modül fabrikasının hızlandırılması da dahil olmak üzere stratejik pazar operasyonları yoluyla pazar talebini karşılamaya odaklandığını vurguladı.

Şirketin mali gücü, tüm yıl için Canadian Solar’a atfedilebilecek 274 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 3,87 dolar gibi rekor bir gelirle net gelirinde de kendini gösterdi. Şirketin 3 milyar dolar seviyesindeki güçlü nakit pozisyonu, büyüme fırsatlarını ve stratejik yatırımları takip etmek için sağlam bir temel oluşturuyor.

Canadian Solar’ın iş görünümü, piyasa koşulları, tedarik zinciri kısıtlamaları ve jeopolitik çatışmalar arasında gezinirken ihtiyatlı iyimserliğini koruyor. Şirketin stratejik hacim yönetiminin ve e-DEPOLAMA işinin brüt marjları desteklemesi ve ileriye dönük kâr katkıları sağlaması beklenmektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu