Teknoloji

Bilim insanları ilk kez 3 boyutlu baskıyla işlevsel insan beyni dokusu üretmeyi başardı

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, İlk gerçek anlamda işlevsel 3D baskılı insan beyni dokusunu yarattıklarını iddia ediyor . Küme, araştırmasının Alzheimer gibi mevcut nörolojik bozuklukların araştırılmasına yeni kapılar açacağını umduğunu söylüyor.

Bulgularını Cell Stem Cell’de bir makalede yayınlayan araştırmacılar, yatay “biyo-mürekkep” jel katmanlarını kullanarak 3D baskılı beyin dokusunu nasıl oluşturduklarını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Yeni çalışmanın ortak yazarı Su-Chun Zhang3D baskılı beyin dokusu hakkında yaptığı açıklamada, “Doku hâlâ bir arada duracak yeterli yapıya sahip ancak nöronların birbirine bağlanmasına ve birbirleriyle konuşmaya başlamasına izin verecek kadar yumuşak” dedi.

Araştırmacılar, hücrelerin kullandıkları sistem sayesinde insan beynindekine benzer ağlar oluşturmaya başladığını ve oluşturdukları nörotransmiterler aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurmalarını sağladığını söylüyor.

Araştırmacılar, bu 3D baskılı beyin dokusunun, bilim adamlarının beyni incelemek için zaten kullandığı bir araç olduğunu söylüyor. mini beyin Diğer modellere göre daha avantajlı olduklarına inanmaları bu çalışmanın en ilgi çekici kısmı olabilir. Bu avantajın temelinde, belirtildiği gibi, bu sürecin, herhangi bir zamanda hemen hemen her tür nöronu üretmelerine olanak sağlaması yer alıyor. Bu onların her şeyi istedikleri gibi bir araya getirmelerine olanak tanır.

Bu esneklik Alzheimer ve Parkinson gibi dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen hastalıklarNörolojik hastalıklar da dahil olmak üzere nörolojik hastalıkların insan beyni üzerindeki etkilerinin incelenmesinde büyük yenilikler sağlayabilir ve beynimizin çalışma durumunu daha iyi anlamamıza da yardımcı olabilir.

sile-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu