Haber

AB ülkelerine 58 bin sığınma başvurusu: yüzde 150 arttı

ANKARA– CHP Dış Kuruluşlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerine yapılan iltica başvurularında üçüncü sıraya yükseldiğini belirten bir açıklama yaptı.

2022 yılında 58 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının AB ülkelerine ilk kez sığınma başvurusunda bulunduğunu belirten Tarhan, “Başvuru oranında yüzde 150 artış var. 2021’de 20.000 civarındaydı. Uygulama sıralamasında beşincilikten üçüncülüğe yükseldik. Suriye ve Afganistan’dan sonra Türkiye geliyor. Yılbaşından bu yana yapılan başvuruların şimdiden 26 bine ulaştığını görüyoruz.”

‘BEYİN GÖÇÜ VERİYORUZ, BEYİN GÜCÜMÜZÜ KAYBEDİYORUZ’

Almanya’ya yapılan iltica başvurularının 6 yılda 4 kat arttığını, 58 bin başvurudan 20 bininin Almanya’ya yönlendirildiğini, 2016’da bu oranın 5 bin ile sınırlı kaldığını belirten CHP’li Tarhan, “Bunların arasında bilim insanı ve akademik kariyer de var. Bu açıdan baktığımızda nitelikli nüfus aslında ayrılmaya çalışıyor. Ülkemiz beşeri sermayesini kaybediyor. Beyin göçü verdiğimizde beyin gücümüzü kaybediyoruz” dedi.

CHP’li Tarhan, hükümetin “düzensiz göçmen sorununu” çözmeye çalışmadığını savunarak, “Üstelik ucuz iş gücü olarak kullanılmaları vatandaşlarımızın iş bulamamasına neden oluyor. Ayrıca vatandaşlarımız geleceklerini göremiyorlar” dedi. yönetimdeki adaletsizliğe ve beceriksizliğe.Sosyal hayatları yok, geçinmek için kültürel faaliyetlerin maliyetini kesiyorlar.Doktorlarımız şiddete maruz kalıyor, çalışma saatleri düzeltilmiyor.Bilim adamlarımıza bir teklifte bulunulmuyor. özgür çalışma ortamı, yetişmiş beyinlerimizi kaybediyoruz.Nitelikli nüfusu istihdam edecek alt yapı yok.Devlet bu konulara sırtını döndü.Saraydan Türkiye’nin gerçek yüzünü göremiyorlar.Böyle bir ortamda Türkiye’nin gerçek yüzünü göremiyorlar. İltica başvurularında beşinci sıradan üçüncü sıraya yükseldiğimiz için birinci olacağız” dedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu