Ekonomi

Vanda Pharmaceuticals birden fazla devralma teklifini reddetti

ABD merkezli bir ilaç üreticisi olan Vanda Pharmaceuticals Inc. (NASDAQ:VNDA), İngiltere merkezli Cycle Pharmaceutical’dan gelen satın alma tekliflerini ve sözleşmeli üretici Future Pak’tan gelen revize teklifi, tekliflerin şirketin değerinin altında olduğunu belirterek geri çevirdi. Vanda yönetim kurulu Çarşamba günü yaptığı açıklamada tekliflerin “Vanda’nın değerinin önemli ölçüde altında olduğunu ve şirketin ve hissedarlarının çıkarlarına uygun olmadığını” belirtti.

Bu ret kararı, Vanda’nın Future Pak’tan gelen bir teklifi üçüncü kez reddedişine işaret ediyor. Future Pak’ın Nisan ayındaki ilk teklifinin ardından Vanda “zehir hapı” olarak bilinen bir savunma stratejisi uygulamıştı. Bu hissedar hakları planı, herhangi bir kuruluşun yönetim kurulu onayı olmadan %10’dan fazla hisse almasını engelleyerek düşmanca devralmaları caydırmak için tasarlanmıştır.

Geçtiğimiz hafta Future Pak, hisse başına 4,27 dolar civarında olduğu tahmin edilen koşullu değer haklarına ek olarak hisse başına 8,50 ila 9,00 dolar teklif ederek satın alma teklifinin nakit bileşenini artırdı. Bu, Vanda’nın satın alınması için son bir hamle yapma girişimiydi.

Bu arada, bu ayın başlarında Cycle Pharma, Vanda’nın değerini yaklaşık 466 milyon dolara sabitleyecek şekilde hisse başına nakit 8 dolardan bir satın alma teklifinde bulundu.

Vanda’nın yönetim kurulu, dikkatli bir değerlendirmenin ardından her iki teklifi de reddetti ve tekliflerin şirketin tam değerini yansıtmadığı ve hissedarların çıkarlarıyla uyumlu olmadığı yönündeki görüşünü yineledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

pozantiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu