Ekonomi

Uluslararası mahkemelerin ardından Yargıtay, İpek ailesini haksız buldu.

Yargıtay, Koza İpek Holding davasında nihai kararını verdi.

Koza Altın’dan yapılan açıklamaya göre Koza İpek Holding davasında 8 yıllık dava süreci Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin kararıyla sona erdi.

Koza İpek Holding ve birebir kümede yer alan şirketler, yatırımcıların borsadaki haklarının korunması şartıyla Hazine’ye devredildi. Halka açık şirketlerin payları Borsa İstanbul’da işlem görmeye devam edecek.

Koza Altın’ın KAP’a yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın Koza İpek Holding davasında nihai kararını verdiği bildirildi.

Buna göre Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği müsadere kararını düzelterek onadı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kayyum olarak atandığı Koza Holding bünyesindeki tüm şirketler, gerçek hissedarların/yatırımcıların pay ve haklarının korunması şartıyla Hazine’ye devredildi.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, şirketlere hissedar olan “İpek” soyadlı bazı sanıkların silahlı terör örgütüne üye olmak, silahlı terör örgütüne yardım etmek ve Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet.

Uluslararası mahkemeler Türkiye’yi haklı buldu

FETÖ firari Akın İpek, Londra’daki Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözümü Merkezi’nde (ICSID) açtığı 6 milyar dolarlık davayı da kaybetti. Uluslararası mahkeme oybirliğiyle Türkiye lehine karar verdi. Bir diğer davada İngiliz Yüksek Mahkemesi, TMSF’nin kayyımlığının hukuka uygun olduğunu kabul ederek, Akın İpek’in itirazını reddetmişti.

Koza İpek Holding Anonim Şirketi, İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim Anonim Şirketi, Koza Anadolu Metal Anonim Şirketi, ATP İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi, ATP Havacılık ve Ticaret Anonim Şirketi, ATP Koza Turizm Seyahat ve Ticaret Anonim Şirketi, Koza İpek Basın ve Basım Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Yaşam TV Yayın Hizmetleri Anonim Şirketi, Rek-Tur Reklam Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi, Koza Prodüksiyon ve Ticaret Anonim Şirketi, İpek Online Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi, Bugün Televizyon ve Radyo Prodüksiyon Anonim Şirketi , Koza Altın İşletmeleri Anonim Şirketi, Özdemir Antimuan Madenleri Anonim Şirketi , Koza İpek Tedarik Danışmanlık ve Araba Kiralama Ticaret Anonim Şirketi, İK Akademi Anonim Şirketi hissedarları ve üçüncü kişilerin hakları gizli kalmak kaydıyla üçüncü kişiler.

haberkahramankazan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu