Haber

“Türkiye ve biz İslam aleminin iki ayrı kanadıyız”

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Tahran-Ankara ilişkilerinin ilerletilmesi gerektiğinin altını çizmek için Türkiye’nin yeni atanan İran Büyükelçisi Hicabi Kırİlk ile görüşmeye geldi.

Batı Azerbaycan Eyaleti Valisi Muhammed Sadık Mutadyan’ın da katıldığı bu görüşmede Vahidi, İran-Türkiye ilişkilerinin pek çok işbirliği alanında geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İçişleri Bakanı, yeni Türk büyükelçisinin görev süresi boyunca İran ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesini umduğunu ifade etti.

Vahidi, Aras Nehri ile ilgili konuların önemini vurguladı ve İran ile Türkiye’nin sınır vilayetleri arasındaki bağları geliştirmek için bir çalışma grubu oluşturulmasını önerdi.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saygısızlığa değinerek, böyle bir hareketin tüm ilahi dinlere saygısızlık olduğunu söyledi. vahidi, İran ve Türkiye, İslam dünyasının ve bölgenin iki önemli kanadı ama Amerika ve müttefikleri İslam dünyasının büyümesini istemiyor” dedi.söz konusu.

Bakan Vahidi, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin İslam dünyası ve bölge için önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu: İki ülke arasındaki ilişkilerin çok yönlü olarak genişletilmesi, bölgede barış ve istikrarı teşvik edecek ve halklar arasında daha fazla bağlantı kurulmasına zemin hazırlayacaktır” dedi.ifadeleri kullandı.

Batı Azerbaycan Eyaleti Valisi, Motamedian eyaletinin Türkiye ile sınır komşusu olması nedeniyle Türkiye ile ilişkilerin güçlendirilmesi için alınan tedbirlerden bahsetti. Vali, “İran İçişleri Bakanı’nın talimatıyla Salmas ve Çaldıran hudut çarşıları tamamlanıyor ve yeni bir çarşı açmanın yollarını arıyoruz. Türkiye üzerinden Avrupa ile ticareti demiryolu ile takip edebiliyoruz.”söz konusu.

Mutadyan, ülkedeki sınır terminallerinin yüzde 25’inden fazlasının Batı Azerbaycan’da bulunduğunu söyledi. Batı Azerbaycan, Türkiye sınırındaki coğrafi konumu nedeniyle iki ülkenin ekonomik hedeflerine ulaşmasında aktif rol oynayabilir.”değerlendirmesini yaptı.

cayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu