Haber

Türk Kızılayı’nın 1.500 ton kapasiteli üçüncü yardım gemisi Gazze’ye uğurlandı.

Türk Kızılayı’nın 1.500 ton kapasiteli üçüncü yardım gemisi Gazze’ye uğurlandı.

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Saygılı:

“Beklenen ülke ve dünyanın beklediği kurum olarak biz Kızılay olarak ilk günden bu yana sahadayız.”

“Yaklaşık 1.500 tonluk insani yardım gemisine veda ediyoruz”

MERSİN – Türk Kızılayı’nın Gazze’ye 1.500 ton yardım ve 6 ambulans taşıyan 3’üncü gemisi Mersin’den uğurlandı.

Gazze’deki savaş mağdurlarına desteğini sürdüren Türk Kızılayı, bölgeye yardım ulaştırma çalışmalarını da sürdürüyor. Bu kapsamda bağışçı, esnaf ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapılarak 1.500 ton insani yardım malzemesi sağlandı. 6 ambulans, su arıtma sistemi, un, gıda kolisi, içme suyu, çadır, battaniye, bebek bezi, gıda kolisi, hijyen kolisi, ilaç ve tıbbi malzemelerden oluşan yardımlar gemiye yüklendi. Yüklemenin ardından tüm hazırlıkları tamamlanan gemi, Türk Kızılayı grubu tarafından Mersin limanından uğurlandı. Geminin Mısır’a ulaşmasının ardından yardımların Refah Sınır Kapısı’ndan kamyonlarla Gazze’ye ulaştırılacağı belirtildi.

“İlk günden beri sahadayız”

Gemiye veda etmek için gelen Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Saygılı, “7 Ekim’den bu yana 104 gündür Filistin ve Gazze’de bir insanlık dramı yaşanıyor. Ortalama 10 bin kişinin hayatını kaybettiği bir insanlık dramı izliyoruz” dedi. 7 bin çocuk ve kadın öldü, toplam 25 bin kişi hayatını kaybetti.” Beklenen ülke ve dünyanın beklediği kurum olarak biz Kızılay olarak ilk günden bu yana sahadayız. Gazze’deki aşevimiz aracılığıyla oradaki ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtmaya devam ederken, bir yandan da bildiğiniz gibi başından beri uçaklarla gönderdiğimiz yardımlar, Mersin’den gemilerle 3 ülkeye ulaştı. “Gemiye veda edeceğiz” dedi.

“Bu gemi dürüstlük taşıyor”

Gönderdikleri geminin deniz yoluyla yaklaşık 30 saatte Mersin’den El-Ariş limanına ulaşacağını belirten Saygılı, “Barınma malzemeleri, hijyen malzemeleri, gıda malzemeleri, çocuklar için oyuncaklar ve battaniyelerden oluşan 6 ambulansımız var. Oradaki hastanelerin ihtiyaçları var.” . Yine kan ürünleri için kan torbaları ve kan alma setleri bulunmaktadır. Yaralılardan kan alabilmeleri için. Toplam ağırlığı 1.500 ton civarında olan bir insani yardım gemisini uğurluyoruz. Burada değerli bağışlarından dolayı vatansever milletimize teşekkür ediyoruz. Paydaş sivil toplum kuruluşlarının da değerli bağışlarını alıyoruz. “Aynı zamanda duyarlı ustalarımızın desteğiyle yapılan bağışlar da yine bu gemide. Bu gemi güzellikler taşıyor. İnşallah Gazzelilerin gönlünde bir lamba yakmak ve katkı sağlamak için bir yolculuğa çıkıyor. Sofraya ve Gazzelilerin kaşığına bir lokma.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu