Haber

​TEGV “Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği” çocuklarla buluşmak üzere yola çıkıyor

İstanbul Rotary Kulübü tarafından yapımı karşılanan ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışlanan yeni Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği 26 Nisan Cuma günü Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen törenle hizmete alındı. Törene, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol, Uluslararası Rotary Başkanı R.Gordon R.McInally, Uluslararası Rotary Geçmiş Dönem Direktörü Şafak Alpay, Rotary 2420’nci Bölge Federasyonu Dönem Guvernörü Mehmet Altay ve İstanbul Rotary Kulübü Dönem Başkanı Tolga Kılıç’ın yanı sıra TEGV çalışanları, gönüllüler ve İstanbul Rotary Kulübü üyeleri katıldı. TEGV’in mobil öğrenim birimlerinden olan Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği’nin, çocukları bilim, sanat ve teknolojiyle buluşturmayı amaçlayarak yılda 1500 çocuğu nitelikli eğitimle buluşturması hedefleniyor. Açılışın ardından Ateşböceği belirlenen okul kampüsünde yerini almak üzere Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan Ali Nahit Bozatlı İlköğretim Okulu’na doğru yola çıkacak. Daha önce de TEGV ile birçok kez iş birliği gerçekleştiren İstanbul Rotary Kulübü, 2001 yılında iki Ateşböceği öğrenim biriminin yapımına sponsor oldu ve sağladığı destekle bugüne kadar 100 bini aşkın çocuğu nitelikli eğitimle buluşturdu. 

“Umut Ateş’inin hizmet vereceği gözlerdeki ışıltıları şimdiden görüyorum”

Açılışta konuşan TEGV Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol iş birliğiyle ilgili şunları söyledi: 

“Bu projeden müthiş mutluluk duyuyorum. Bugün İstanbul Rotary Kulübü tarafından değerli paydaşlarının da katkılarıyla hazırlanan ve ‘Umut Ateşi’ adı verilen yeni bir Ateşböceğine kavuşuyoruz. TEGV olarak 6 Şubat depreminin ilk saatlerinden itibaren önce birbirimize, sonra desteğimizi bekleyenlere kenetlendik. Sayıları sürekli artan gönüllülerimizin 109’u birden fazla kez deprem bölgesine giderek çocuklarımızla buluştu. Bu süreçte dört ilde 15 konteyner öğrenim birimimizi kurduk ve Ateşböceği filomuza 7 yeni araç ekleyerek güçlendirdik. Hala toplam 24 araçlık filomuzla birlikte Diyarbakır’da yeni açtığımız öğrenim birimimizle bölgedeki sayıları üçe çıkan yerleşik noktalarımızla çocuklarımıza destek oluyoruz. Umut Ateşi 25’inci Ateşböceğimiz olarak hizmete girdi. Geride bıraktığımız 29 yılda sayısı 3 milyon 200 bini aşkın çocuğumuzun yaşamına dokunduk. Umut Ateşi ile de gelecek dönemlerde özellikle deprem bölgesindeki yüzlerce çocuğun yaşamına dokunacağız. Çağı yakalamak ancak iyi eğitilmiş, berrak kafalarla olur. Bu bölgelere yaptığım ziyaretlerdeki gözlemlerime dayanarak şunu söylemek isterim, Umut Ateş’inin hizmet vereceği o berrak kafaların, güzel gözlerindeki ışıltıları şimdiden görüyor gibiyim. İnanın gün gelecek o ışıltılar ülkemizin ve belki de dünyanın yarınlarını aydınlatacak. Değerli dostlar bugün bu anlamlı günde bizlerle birlikte olan Uluslararası Rotary Başkanı R.Gordon R.McInally’e, 2420’nci Bölge Federasyonu Dönem Guvernörü Mehmet Altay’a, İstanbul Rotary Kulübü Dönem Başkanı Tolga Kılıç’a, tüm Rotaryen dostlara TEGV adına bir kez daha en içten duygularla teşekkür ediyorum.”

“Projemiz çocuklarımız ve bizim için bir umut olacak”

İstanbul Rotary Kulübü 2023-2024 Dönem Başkanı Tolga Kılıç, törende yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün burada olduğumuz ve Umut Ateşi Ateşböceği’nin kurdelesini keseceğimiz için çok mutluyuz. Bu, 18 ay önce Özalp Bey ile 1956’dan beri her salı buluştuğumuz Hilton’da konuşmaya başladığımız bir projeydi. 23 yıl önce yaptığımız Ateşböcekleri projesi depremden hemen sonraydı ama bugün açılışını yapacağımız Ateşböceği projesini, 6 Şubat depreminden iki ay önce konuşmaya başlamıştık. Depremde 100 binden fazla insan hayatını kaybetti, birçok bina ve okul harap oldu. Bu projeye başladığımızda endişe ettiğimiz şeylerden bir tanesi de bütçeydi. Daha önce yaptığımız Ateşböceği bir atölyede inşa edilmişti. Ancak bu Ateşböceğini bir fabrikada yapmaya karar verdik. Biz de uluslararası Rotary Kulüpleri ve üyelerimiz ile iş birliği yapmaya başladık. Bugün, Avrupa’nın 280 üyeli en büyük Rotary Kulübü olarak bu mobil eğitim tırını TEGV’e vermekten mutluluk duyuyoruz. Bu Ateşböceği deprem nedeniyle 95’ten fazla okulun kullanılamaz hale geldiği Malatya’ya doğru yola çıkıyor. Projemizin adı Umut Ateşi. O zamanlar bu projeyi bir umut olarak yapmaya çalıştık ve tesadüfen gördük ki, bu ismi verdikten sonra ‘dünyada umut yaratmak/create hope in the world’ da bizim mottomuz oldu. Projemiz çocuklarımız ve bizim için bir umut olacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, 1922’de Bursa’da eğitime verdiği önemi belirtmek için şu sözleri söylemişti: ‘Görüyorsunuz ki en önemli ve feyizli görevimiz milli eğitim işlerimizdir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır.’ Bu projede de Umut Ateşi ile eğitimi destekliyoruz. Tasarım Mucitleri Ateşböceğimiz, deprem bölgesinde eğitim faaliyetlerine başlayacak ve bölgedeki diğer okulları da ziyaret ederek faaliyetlerini sürdürmeye devam edecektir. Hayallerimizi gerçekleştirmeye yardımcı oldukları için tüm destekçilerimize teşekkür ederiz. Bu organizasyon Eski Başkanımız Murad Ardaç’ın destekleri olmadan gerçekleşemezdi. Ayrıca, teknik ekipmanlarımıza destek olan Fatih Bayraktar’a da kıymetli desteği için çok teşekkür ederiz. Başkanımız Gordon’a ve tüm Rotaryenlare teşekkür ederim.”

“Umutlu bir geleceğin altın kapısının anahtarını çocuklara veriyorsunuz”

Uluslararası Rotary Başkanı R.Gordon R.McInally ise şöyle konuştu:

“Bugün burada, sizlerle İstanbul’da buluşma fırsatına nail olmak ve arkamda bu harika aracın devir teslimine tanıklık etmek benim için büyük bir onur ve zevk. Rotary’nin dünyada başarılı olabilmesi için etkileşim ve ortaklıklar kurabilmemiz gerektiğine inanıyorum. Rotary ve TEGV arasındaki bu ortaklık çok güzel bir örnek teşkil etmekte ve eğitim kaynaklarının güzel ülkenizin çok ihtiyaç duyulan bir bölgesine ulaştırılmasını sağlamaktadır. Sadece 48 saat önce Hatay’daydık ve depremin yarattığı korkunç yıkımın bir kısmını kendi gözlerimizle gördük. Arkamdaki bu Ateşböceği, çocukların gözlerine sevinci, mutluluğu yeniden getirecek ve dünyada umudu yaratmamıza yardımcı olacak. Çünkü eğitim toplumumuzun çok önemli bir parçasıdır. Rotary’nin misyonu barışçıl bir dünya inşa etmektir ve eğitim daha barışçıl bir dünya inşa etmek için en büyük unsurlardan biridir. Sözlerimi, eğitimin önemine ilişkin bir vurgu yaparak bitirmek istiyorum. Sizinle birazdan paylaşacağım sözler, üst düzey bir siyasetçinin veya üst düzey bir akademisyenin sözleri değil. Bu sözler, ocak ayında kendisiyle tanıştığım Hindistan’da yaşayan 8 yaşındaki Pinky isimli bir kız çocuğuna ait. Pinky beni şu sözleriyle etkilemişti: ‘Eğitim, daha umutlu bir geleceğe açılan altın bir kapının anahtarıdır.’ Arkamdaki bu Ateşböceği ile, sizler de daha umutlu bir geleceğin altın kapısının anahtarını çocuklara veriyorsunuz. Ben çalışmalarınız için sizlere minnet duyuyorum, deprem bölgesindeki çocuklar da size minnettar olacaklar. Size ve Rotary’e tüm çalışmalarınız için, her şey için teşekkür ediyorum.”

Tören sonunda Uluslararası Rotary Başkanı ve İstanbul Rotary Kulübü Dönem Başkanı’na sağlamış oldukları katkı ve destekler için teşekkür edilerek hediyeleri takdim edildi.

Çocuklar TEGV’de teknoloji eğitimi ile buluşuyorlar

TEGV’in Tasarım ve Beceri Atölyesi, ilköğretim çağı çocuklarının, birlikte ve yaparak öğrenme yaklaşımı ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri olarak tanımlanan gerçek hayat problemlerini tanımalarını ve bu hedefler üzerine çözümler üretebilmeleri için gruplar halinde empati, tanımlama, tasarlama, prototipleme ve test etme aşamalarını gerçekleştirmek üzerine kurgulanan içerikle çocukların maker araçlarını (3 boyutlu yazıcılar, 3 boyutlu tasarım kalemleri, elektronik kartlar, sensörler, motorlar, geri dönüşüm malzemeleri vb.) tanımaları ve sürecin sonunda bu araçları kullanarak gerçek hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm üretecekleri bir proje geliştirmeleri amacıyla geliştirilmiş eğitim programıdır. Halen 7 tanesi Tasarım Mucitleri Ateşböceği olmak üzere, toplam 42 etkinlik noktasında Tasarım ve Beceri Atölyesi bulunmaktadır. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu