Haber

Sanchez, beklenen ‘istifa’ açıklamasını yaptı: ‘Başbakan olarak kalacağım’

İspanya’da eşi Begona Gomez hakkında iş dünyasına etki yaptığı ve yolsuzluğa karıştığı iddiaları üzerine ön soruşturma başlatılan Başbakan Pedro Sanchez, beklenen açıklamasını bugün yerel saatle 11.00’de yaptı. Sanchez, istifa etmeyeceğini açıkladı.

Sanchez, iddiaların ardından 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, görevde kalıp kalmamayı düşünmek için kamuya açık tüm siyasi gündemini bir süreliğine iptal ettiğini duyurmuştu. Reuters haber ajansının aktardığına göre, İspanya Başbakanı Sanzhez, bugün yaptığı açıklamada, geleceği hakkında düşündükten sonra ülkenin lideri olarak görevde kalmaya karar verdiğini bildirdi. Sanchez, kararını Kral 4’üncü Felipe’ye de ilettiğini açıkladı. Başbakan, bundan sonra ‘daha güçlü bir şekilde’ devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Başbakan Sanchez, eşi Begona Gomez hakkında iş dünyasına etki yaptığı ve yolsuzluğa karıştığı iddialarından sonra görevde kalıp kalmamayı düşünmek için kamuya açık tüm siyasi gündemini bir süreliğine iptal ettiğini açıklamıştı. Sağcı yolsuzlukla mücadele grubu ‘Temiz Eller’in iddiaları sonrası, mahkeme Gomez hakkında ön soruşturma yapılması kararı vermişti. Ancak grup, daha sonra iddiaların yanlış olabileceğini kabul etmişti.

Ülkedeki bazı savcılar ise Başbakan Pedro Sánchez’in eşi hakkındaki yolsuzluk iddialarına dair ön soruşturmanın düşürülmesi çağrısı yapmıştı. Başkent Madrid’deki mahkemeye başvuran savcılar, Begona Gomez hakkındaki şikayetle ilgili herhangi bir kanıt olmadığını söylemişti. Cumartesi günü başkent Madrid’de bir araya gelen binlerce kişi, Başbakan Sanchez’e desteğini ifade ederek görevinde kalması gerektiğini savunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu