Haber

Rodos Adası’nda kabus! 79 Farklı Noktada Yangın: Tahliyeler Başladı

Rodos Adası’nda 5 gündür devam eden orman yangınında bazı köyler ve sahiller boşaltılmaya başlandı.

Türkiye, yangınlara müdahale için Yunanistan’a 2 amfibi yangın söndürme uçağı ve 1 itfaiye helikopteri gönderme kararı aldı.

Beş gündür orman yangınlarıyla mücadele eden Yunanistan’da 79 farklı noktada söndürme çalışmaları sürüyor.

Yunanistan’ın Rodos adasında devam eden yangın yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Yangının etkisini artırmaya başlaması üzerine bazı köyler ve sahiller boşaltılıyor. Yetkililer, 20’den fazla özel bot ve sahil güvenlik botunun şimdiden bin kadar kişiyi adadan tahliye ettiğini ve adanın güneydoğusundaki plajların da kapatıldığını duyurdu.

Yunan itfaiyesinden yapılan açıklamada, “Rodos’ta adanın merkezindeki dağlık masifte çıkan yangınlara müdahale ediyoruz. 125 itfaiyeci ve 35 araçla çalışan itfaiyede havadan söndürme çalışmaları için 4 uçak ve 3 helikopter tahsis edildi. Yangınlar Lakonia’da çok daha sık görülür ve bazı durumlarda yangın cepheleri oluşturur. Bunlarla mücadele için 25 araç ve 75 itfaiyecinin yanı sıra 5 uçak ve 2 helikopter çalışıyor.

Avrupa Sivil Savunma Sistemi kapsamında İtalya ve Fransa’dan gelen uçakların yanı sıra İsrail’den 2 itfaiye uçağı ve Ürdün’den 4 itfaiye helikopteri de ülkeye sevk edildi. GKRY 1 uçakla, Hırvatistan 2 uçakla takviye sağladı. Romanya, Polonya, Bulgaristan ve Slovakya, yangınlarla mücadele kapsamında Yunanistan’a itfaiye araçları ve işçi gönderdi.

Türkiye, yangınlara müdahale için Yunanistan’a 2 amfibi itfaiye uçağı ve 1 itfaiye helikopteri gönderme kararı aldı.

Yetkililer, Yunanistan’da sıcaklığın 45 dereceye ulaşacağı hafta sonu başka yangınlara karşı da uyarıda bulunuyor. Yunanistan’da yaz aylarında orman yangınları sık görülürken, uzmanlar bu yıl olağan dışı sıcak havanın daha fazla yangın çıkma olasılığını artırdığına da dikkat çekiyor. Öte yandan İklim Krizi ve Sivil Savunma Bakanı Vasilis Kikilyas, yangınlarla ilgili olarak 2 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yangının Twitter’daki paylaşımları şöyle:

baykanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu