Haber

Muğla’da 94 bin hanenin aylık tüketimine eşdeğer enerji üretti.

MUĞLA (İGFA) –Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ortaca Katı Atık Depolama Sahası’ndaki atıkları bertaraf ederken, Biyokütle Elektrik Üretim Tesisi ile elektrik üretimi sağlıyor.

Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ilçeleri ve Göcek Mahallesi’nde oluşan evsel atıklar Büyükşehir Belediyesi Ortaca Katı Atık Depolama Tesisi’nde toplanıyor. Tesise günlük 125 ton atık gelirken, 2014 yılından bu yana 399 milyon 282 bin 97 ton atık çevreye zarar vermeden bertaraf edildi.

Ortaca Katı Atık Depolama Tesisi’nde metan gazından elektrik üretimi ve çöplerin bertarafı amacıyla Ekim 2019’da Biyokütle Elektrik Üretim Tesisi kurulmuştur. Bu tesis ile 2019 yılı Ekim ayından bu yana toplam 23 milyon 700 bin 920 kW elektrik üretildi.

4 kişilik bir hanenin aylık elektrik enerjisi tüketiminin ortalama 250 kilovat olduğu dikkate alındığında yaklaşık 94 bin 803 hanenin aylık elektrik tüketimini sağlayacak elektrik gücü Ortaca Biyokütle Elektrik Üretim Tesisinden üretildi. Ortaca Katı Atık Sistem Depolama Tesisimizde oluşan 11 milyon 857 bin 213 metreküp metan gazı elektrik üretiminde kullanılarak atmosfere salınımı engellendi.

Çevreci ve doğayı koruyan yatırımların devam edeceğini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Ortaca’da bulunan Katı Atık Sistem Depolama tesisinde incelemelerde bulundu.

Başkan Gürün, “İl genelinde 5 merkezde kurduğumuz biyokütle enerji santralleri sayesinde değerli elektrik üretimi sağlıyoruz. Bu sayede hem çevreyi koruyoruz hem de elektrik üretiyoruz. Sadece çöpten değil, güneşten elektrik üretimi için de yeni projeler üretiyoruz. Artan elektrik maliyetleri nedeniyle, bulduğumuz her güç kaynağından elektrik üretme fikrimiz var. Bu nedenle yeni inşaatlarımızın çatılarına güneş panelleri koyarak bu alanların kendi enerjisini karşılamasını sağlıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik projelerimiz devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu