Haber

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi

Aradan yaklaşık 2 ay sonra MGK yeniden toplandı.

Beştepe’de düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki basına kapalı görüşme yaklaşık 3 saat sürdü.

Teröre karşı mücadele masaya yatırıldı

Görüşmede, Kuzey Irak ve Suriye’de yürütülen terörle mücadele operasyonları başta olmak üzere stratejik, bölgesel ve ulusal güvenlik konuları ele alındı.

Kritik görüşmenin ardından yazılı açıklama yapıldı.

MGK’nın aldığı kararlar şöyle:

1. Başta PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri olmak üzere millî birlik ve beraberliğimize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında Heyete bilgi verildi. .

FETÖ ile mücadelede gelinen son adım değerlendirildi; Türkiye’nin başta güvenlik ve dış politika olmak üzere stratejik kazanımlarını engellemek için kurgulanan ve seferber edilen bu hain şebekeye hiçbir koşulda izin verilmeyeceği bir kez daha vurgulanmıştır.

2. Eşsiz fedakarlıklarla kazanılan Milli Gayretimizin sonunda imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümünde, tarihin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yüklediği sorumluluğun gereklerinin yerine getirildiği belirtildi. hassasiyetle; Bir asırdır bölgemizde barış ve istikrarın temeli olan antlaşma ile kurulan sistemi milletimizin menfaatleri doğrultusunda güçlendirme kararlılığı teyit edilmiştir.

3. Komşumuz Irak ile işbirliğimizin her alanda daha da geliştirilmesinin hem ülkelerimiz hem de bölgemiz için değerli kazanımların elde edilmesine katkı sağlayacağı belirtilmiş; Türkiye’nin terörle mücadele, güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarına samimiyetle destek verilmesinin işbirliği zeminini güçlendireceğine işaret edildi.

4. Rusya-Ukrayna savaşının seyri ve ilerleyen aşamalarda bölgemize olası etkileri ayrıntılı olarak ele alınmış; Karadeniz’de tansiyonun yükselmesinin kimsenin çıkarına olmayacağı belirtildi. Tüm taraflar müzakere masasına oturmaya ve savaşa gecikmeden son vermeye davet edildi; Tahıl anlaşmasına geri dönülmesinin ihtiyaç sahibi ülkelerde olası aksilikleri önleyeceği ve gıda istikrarına katkı sağlayacağı vurgulandı.

5. Afrika’da kıtaya sıçrayabilecek son gelişmeler değerlendirildi; Kıtanın sorunlarına en uygun çözümlerin ancak kıta sahipleri tarafından bulunabileceği belirtilmiştir.

6. İslam dinini hedef alarak iki milyara yakın Müslüman’ı rencide eden ve Birleşmiş Milletler tarafından nefret suçu olarak nitelendirilen menfur eylemlerin önlenmesi ve suçluların cezalandırılması konusunda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyen devletler; İfade özgürlüğü kisvesi altında ektikleri nefret tohumlarının yıkıcı etkilerinin farkına vararak, bir an önce tutumlarını değiştirmeye ve kutsal bedellere yönelik saldırılara karşı birlikte çalışmaya davet ediliyorlar.

7. Küresel bir krize dönüşmeye başlayan iklim değişikliğinin, düzensiz göçten toplumsal bunalımlara, iç çatışmalardan devletler arası çatışmalara kadar pek çok sorunu tetikleyebilecek etkileri vurgulanmış; İnsanlığın bu ortak sorununun ancak uluslararası toplumun adil ve samimi çabaları ve işbirliği ile çözülebileceği belirtildi.

Detaylar geliyor…

karakoyunluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu