Ekonomi

Meksika Merkez Bankası faiz oranını %11,25’te sabit tuttu

Banxico olarak da bilinen Meksika Bankası, üst üste beşinci para politikası toplantısında gösterge faiz oranını %11,25’te tuttu. Perşembe günü alınan bu karar analistler tarafından bekleniyordu ve merkez bankasının beş üyeli yönetim kurulu tarafından oybirliğiyle onaylandı.

Şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunan faiz oranı Mart ayından bu yana değişmedi. Bu istikrar, Haziran 2021’de başlayan bir faiz artırım döngüsünün ardından geldi. Banxico, faiz oranının “bir süre” tutulacağını öngören önceki açıklamalarından farklı bir dil kullanarak, referans faiz oranını “bir süre” mevcut seviyesinde tutmayı planladığını belirtti. uzun zaman”.

Banxico ayrıca manşet enflasyon beklentilerinin Eylül ayındaki son para politikası toplantısından bu yana değişmediğini belirtti. Banka yönetim kurulu, enflasyonun 2025 yılının ikinci çeyreği itibarıyla bankanın yüzde 3’lük hedefine artı veya eksi bir puan yaklaşacağını varsaymaya devam ediyor. Merkez Bankası, referans faiz oranının belirli bir süre mevcut seviyesinde kalması gerektiğini vurguladı. Manşet enflasyonun yüzde 3 hedefine düzenli ve sürdürülebilir bir şekilde yaklaşması için zaman gerekiyor.

Banxico, karmaşık görünüme rağmen enflasyonun düşürülmesinde ilerleme kaydedildiğini kabul etti. Latin Amerika’nın ikinci büyük ekonomisi olan Meksika’da enflasyon istikrarlı bir şekilde düşüyor. Perşembe günü erken saatlerde açıklanan veriler, enflasyonun Ekim ayında art arda dokuzuncu ayda da düştüğünü gösterdi.

Ekim ayında yıllık manşet enflasyon Eylül’deki %4,45’ten Şubat 2021’den bu yana en düşük oran olan %4,26’ya düştü. Ancak bu rakam hala Banxico’nun %3’lük hedef aralığının artı veya eksi bir puan üzerinde.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu