Haber

Maden Faciası Davasında İlk İtfaiyecinin İfadeleri Dinlendi

PATLAMADAN SONRA OLAY YERİNE GELİŞEN İLK İTFAİYE UZMANI DUYDU

Maden faciasının yaşandığı yere ilk ulaşan Amasra Belediyesi itfaiye görevlisi Sedat Kırat, adliyede dinlendi. Patlamadan 3-4 dakika sonra kuyu başına ulaştıklarını belirten Sedat Kırat, “Orada bir kaos vardı. İtfaiye olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık. Saat 19.30’da yer altına yani olay yerine gittik. Madenci arkadaşlarımız. Ben daha önce madene inmemiştim. Eksi 320 rakıma indik. “Arkadaşlarımızı elimizden geldiğince oradan çıkarmaya çalıştık. Onları tahliye etmek için elimizden geleni yaptık” dedi.

‘MADEN FAKATINDAN 10 GÜN ÖNCE, MADENİN HAVALANDIRMA TRAFOLARINDAKİ BORU PATLADI, YIKAMAMIZ İSTEDİK’

Amasra İşletme Müdürlüğü’ndeki havalandırma borularının 14 Ekim’den 10 gün önce patladığını söyleyen Sedat Kırat, “Patlamadan 10 gün önce havalandırma trafolarındaki hidrolik sistem borusu patladı, bizden yıkamamız istendi. Arkadaşa sordum. orada çalışırken, ‘Bu boru nedir? Hidrolik ne işe yarar?’ “Bana ‘Yeraltı havalandırmasını sağlayan boru sistemi’ olduğunu söyledi. Daha sonra bu arızanın giderilip giderilmediğini bilmiyorum. Mahkeme bizden tekrar talepte bulunursa o gün hidrolik borularla ilgili yaptığımız işlemi size daha detaylı olarak sunabiliriz” dedi.

SAVCI SERBEST BIRAKMA TALEP ETMEDİ

Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, tutuklu sanıkların mevcut durumunun devamını istedi. Şikayetçi avukatları da sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti. Sanıklar ve avukatları müvekkillerinin beraatını talep etti.

7 sanığın tutukluluk halinin devamına, 16 sanığın ise adı geçen gözetimine devam edilmesine karar verildi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nin 16-17 Ekim’deki 4’üncü ve 3 gün süren 5’inci duruşmasında aralarında Zonguldak kurtarma ekiplerinin de bulunduğu 145 madenci tanık olarak dinlendi. Mahkeme, tutuklu 7 sanığın tutukluluk koşullarının devamına, tutuksuz 16 sanığın ise adli kontrol koşullarının devamına karar verdi. Bir sonraki duruşmada mahkeme, kalan 8 tanığı dinleyecek; 6. duruşma öncesinde aralarında maden mühendislerinden profesörlerin de bulunduğu 5 uzmandan oluşan bir panel oluşturulacak; Söz konusu heyet madende arama yapılıp yapılamayacağının değerlendirilmesine karar verdi. Duruşma 13 Şubat Salı günü saat 10.00’a ertelendi.

Ayhan ACAR/BARTIN,

talashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu