Haber

Macron, Rusya’yı Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çekilme kararı almakla suçladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çekilme kararı alan Rusya’yı “bu konuyu silah olarak kullanmakla” suçladı.

Macron, orta Avrupa Birliği (AB) ile Latin Amerika ve Karayip Topluluğu (CELAC) ülkelerinde ticaret ve yatırımları artırmak amacıyla Brüksel’de düzenlenen zirvenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

??????Fransa Cumhurbaşkanı Macron, zirvede bölgedeki krizleri ve Ukrayna-Rusya Savaşı’nı ele aldıklarını belirtti.

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’nı feshetmesini kınadıklarını belirten Macron, Moskova yönetiminin aldığı kararın Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerini etkileyeceğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “gıda meselesini silah olarak kullanmaya başladığına” işaret eden Macron, bunu “büyük bir hata” olarak değerlendirdi.

-????????? tahıl koridoru anlaşması

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar yerine gelir gelmez derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” Sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu