Ekonomi

Konya ekonomisi büyümeye devam edecek

KONYA (İGFA) –Sanayi, Ticaret, Güç, Konvansiyonel Kaynaklar, Bilişim ve Teknoloji Komite Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Türkiye’nin Yüzyılı İş Dünyası Buluşması programında değerlendirmelerde bulundu.

Küresel ekonomide son 20 yılda ortalama büyümenin yüzde 3,9 iken Türkiye’nin büyümesinin yüzde 6,1 olduğunu vurgulayan Milletvekili Altunyaldız, “Küresel büyümede kat kat büyüdük. Çünkü Türkiye dinamik, nüfus artışı olan bir ülke. Bunlar. oranlar büyümede çok önemli evet sonuç olarak 2022 de 3 bin 600 dolardan 10 bin 600 dolara geldik 2008 de dalgalanma yaşadık son dilimde yine pandemiye rağmen büyüme görüyoruz. sanayicilere her zaman şunu söylüyorum, iç pazarda ve dış ihracatta yüzde 50’yi yakalamak başarı demektir. İstikrarlı büyümemiz sanayinin değerini gösteriyor.Küresel dünyada bizim gibi misyonu olan ülkelerin sanayisi ve teknolojisi gerçekten çok değerli. ve akıllı cihazlar çekici bir güç olmalı ki Türkiye’nin misyonuna katkı sunabilsin.Sektörümüz bunu bize 6.6 ve 7.1 büyüme ile gösterdi.Nisan Bunun etkilerini aylar içinde göreceğiz.Konya 3 milyar 260 bin dolarlık bir sanayi şehri . Bu Konya için çok sevindirici bir gelişme. Türkiye borcunu iyi tutan, hesabını tutan bir ülke. Borç ödemede yüzde 74’ten yüzde 32’ye düştük. Türkiye borçlanarak değil, yatırımla büyür. Türkiye büyüme ile büyük bir istihdam sağlıyor. Pandemi sürecinde diğer ülkeler durma noktasına gelirken Türkiye atılımlarıyla büyümeye devam etti. 3,9 milyon istihdam bilgisi ile Avrupa nüfusuna eşdeğer bir veri yakaladık.”

Programın sonunda ASKON Konya Şube Başkanı Atila Sinacı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’a plaket takdim etti.

haber-gurpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu