Haber

Kayseri Büyükşehir Belediyesi AFAD Akredite Kentsel Arama Kurtarma Ekipleri İlk Tatbikatı Gerçekleştirdi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi AFAD Akredite Kentsel Arama Kurtarma Ekipleri tarafından gerçekleştirilen ilk tatbikatı izledi. Önder Büyükkılıç, toplumda afet bilincini daha da artırmaya çalıştıklarını vurguladı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, AFAD İl Müdürlüğü ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle anlamlı bir çalışma gerçekleştirdi.

Eğitimin ardından ilk tatbikat yapıldı

Büyükşehir Belediyesi, AFAD Akredite Kentsel Arama Kurtarma Grupları kurmak amacıyla bağlı şirketlerindeki işçilere ve çalışanlarına yönelik arama kurtarma eğitimleri düzenledi. Bu eğitimde İlk Yardım Eğitimi, İnsani Yardım Eğitimi, İtfaiye ve İtfaiye Eğitimi ile Arama Kurtarma Eğitimi verildi. Eğitimin ardından ilk küme ve Büyükşehir Belediyesi Spor GİBİ. A.Ş.’nin genç sporcuları için AFAD, İtfaiye ve Büyükşehir Afet Ekipleriyle birlikte enkaz altında arama kurtarma çalışması gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin doğal afetlere karşı alınacak önlem ve tedbirlere ilişkin çalışmalarını da yakından takip ediyor.

Bu kapsamda Önder Büyükkılıç, AFAD, İtfaiye ve Büyükşehir Afet Ekiplerinin gerçekleştirdiği enkazda arama kurtarma tatbikatını izledi.

Gerçekçi bir egzersiz

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Afet İşleri Daire Başkanlığı, İtfaiye Müdürlüğü, AFAD İl Müdürlüğü ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen tatbikatta, depremde çöken binanın enkazında arama kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi. senaryoya göre ve egzersiz mümkün olduğu kadar gerçekçiydi.

Başkan Büyükkılıç’a, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Metin Kızılkan, Afet İşleri Daire Başkanı Gonca Arın ve Kayseri İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Osman Atsız eşlik etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, yüzyılın felaketi olan 6 Şubat depreminden sonra kurum ve toplumların daha duyarlı davrandığını, Büyükşehir Belediyesi’ndeki bu tür çalışmalarla yüklerin en aza indirilmesi için çaba göstereceklerini belirtti.

“Toplumda geniş çapta yayılacak”

Başkan Büyükkılıç, toplumda afet bilincini artırmaya çalıştıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Her an, sanki her şey olabilirmiş gibi hazır olmamız gerektiğinin farkındayız. Sayın AFAD İşlerimiz Müdürümüze teşekkür ederken, AFAD İşler Daire Başkanımızın da Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde akredite bir ekip oluşturma çabasını takdirle karşılıyoruz. bu tür yaklaşımlarla. İnşallah dayanışma içinde bu çalışmaları gerçekleştirirsiniz. Sonra akredite bir kuruluş olarak umarım hizmet edeceğiz, dua alacağız, hayat kurtaracağız. Sorunları en aza indirmek için kurslar vereceğiz. Toplumda halka yayılacak. . Nitelikli olmak, her alanda yetkin olmak gerekiyor. Bu donanıma erişirken sadece başkaları için çalışmıyorsunuz. Teşekkür ederim. Yapılanlar var. “Bu çalışmaların hayırlı olmasını diliyorum.”

Kayseri İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitimcisi, “Bu zamana kadar ilk kurtarıcılar çevredeki vatandaşlar, iş yerindeki arkadaşlarımız, belki komşularımız, meslektaşlarımızdır. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda en az 75 kişinin kurtarıldığı görüldü. İlk etapta yüzde 80’i bu kişiler tarafından kurtarılıyor.” Bu eğitimleri bu arkadaşlarımızla ve sizlerin desteğiyle yaygınlaştırırsak daha iyi olur. İnşallah böyle bir deprem başımıza gelmez, olursa da hazırlıklı olsak iyi olur” diye konuştu ve takviyelerinden dolayı Belediye Başkanı Büyükkılıç’a teşekkür etti. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu