Haber

İsrail’deki dini Yahudi haber sitesi kadınların yüzlerini sansürlediği için özür diledi

İsrail’de bir Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudi haber sitesi, yayınladığı haberin fotoğrafında kadınların yüzlerine sansür uyguladığı için özür diledi.

İsrail’in reformist sivil toplum kuruluşu İsrail Dini Eylem Merkezi (IRAC), ülkenin önde gelen Ultra-Ortodoks Yahudi haber sitesi “Behadrei Haredim”e, yayınladığı bir fotoğrafta “cinsiyet ayrımcılığı” yaptığı gerekçesiyle açtığı davayı kazandı.

Haaretz gazetesinin haberine göre kadınların yüzlerinin sansürlendiği fotoğrafta İsrail’deki reformist muhafazakar hareketlerin üyeleri ile feminist Yahudi kadın örgütü “Women of the Wall” yöneticileri yer aldı.

Mayıs ayında açılan davanın ardından mahkeme dışı uzlaşma arayan taraflar anlaşmaya vardı ve “Behadrei Haredim” anlaşma gereği özür mesajı yayınlamayı kabul etti.

Ultra-Ortodoks haber sitesi, özrünü 2 Aralık Cuma akşamı, Yahudi Şabatından bir saat önce ve Şabat dolduktan sonraki bir saatlik mühlet sırasında ana sayfasında yayınladı.

Ancak “Behadrei Haredim”, IRAC’ın sürenin “özürün düzgün bir şekilde yayılması için yeterli olmadığını” ileri sürmesinin ardından, bu sabah iki saatliğine özür beyanını yeniden yayınlamayı kabul etti.

Özür mesajında, “Fotoğraftaki kadınlara, fotoğrafın yayınlanması nedeniyle yaşadıkları acıdan dolayı üzüntümüzü belirtmek isteriz.” kelimeler kullanıldı.

Özür mesajında ​​”Bu bizim için çok önemli bir başarı” yazıyordu. IRAC’ın avukatı Ori Narov, “Umarım bu karar, Ultra-Ortodoks medyayı gelecekte kadınları bulanıklaştırmaktan caydırır ve umarım Ultra-Ortodoks kadınlar, yüzleri bulanıksa dava açmak ve tazminat istemek için nedenleri olduğunu artık anlarlar” dedi. söz konusu.

İlk defa özür

Söz konusu fotoğraf, Aralık 2021’de İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog ile Ortodoks olmayan dini hareketlerin liderleri arasında bir kadın ve erkeğin görüşmesini gösteriyor. Ancak “Behadrei Haredim” görüşmenin fotoğrafını sadece hanımların yüzlerini bulanıklaştırarak yayınlamıştı.

İsrail’in Ultra-Ortodoks medyasında kadınların yüzlerinin bulanıklaştırılarak servis edilmesi yaygın bir uygulama olarak biliniyor.

Bu olayla birlikte kadınlara yönelik bu tür bir sansür uygulayan Ultra Ortodoks bir yayın organına ilk kez dava açıldığı, Ultra Ortodoks bir yayın organının ise kadınlardan ilk kez özür dilediği belirtiliyor. bu pratik.

Akıllı telefon kullanmıyorlar, askerlik yapmıyorlar

Ultra-Ortodoks Yahudiler, İsrail’in yaklaşık 9 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor ve İbranice “Haredi” adıyla anılıyor.

Ülkedeki Haredi Yahudilerinin büyük çoğunluğu Batı Kudüs’teki Meaşerim Mahallesi ve çevresinde ve başkent Tel Aviv yakınlarındaki Bney Brak şehrinde yaşıyor.

Siyah kıyafetleri ve saçlarını uzatmalarıyla İsrail’de dikkatleri üzerine çeken Haredi Yahudileri, zorunlu askerliğe karşı yaptıkları protestolarla da ülkenin gündemini sık sık meşgul ediyor.

Laik Yahudilerle arası gergin olan ve toplumun geri kalanıyla bütünleşmeyi büyük ölçüde reddeden Haredi Yahudilerin birden fazlası, orduda dinlerini icra etmeleri için uygun ortam olmadığı için askerlik hizmetini kabul etmiyor.

İnternet ve akıllı telefon kullanımına da karşı olan bu dindar Yahudiler, yaşadıkları mahallelerde sokaklarda internet kullanımına karşı propaganda yapmakta, duvarlara kadınların “açık giyinmemesi” uyarısı asmaktadırlar. ” çamaşırlar.

İsrail Meclisi’nde çok çocuk sahibi oldukları için nüfusu hızla artan Haredileri temsil eden Birleşik Tevrat ve Şas adlı iki parti var. Her iki partinin de 1 Kasım seçimlerini kazanan Benjamin Netanyahu’nun sağcı bloğunda yer aldığı ve yeni kurulan hükümette söz sahibi olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu