Haber

Hassas burunları ile arama kurtarma köpekleri enkaz altında yüzlerce cana umut oldu

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarında aktif rol alan özel eğitimli köpekler, hassas burunları ile tespit ettikleri canların kurtarılmasına yardımcı oldu.

Çeviklik, komut dinleme ve hedeflere ulaşma konusunda eğitilmiş köpekler, enkazda canlı olup olmadığını duyularıyla algılar.

Yavruyken özelliklerine göre seçilen ve iki yılda bir test edilerek yetkinliği kanıtlanan köpekler, aldıkları eğitimin ardından 10 yaşına kadar görev üstlenebiliyor.

Arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgesinde aralıksız devam eden çalışmasında görev alan eğitimli köpekler, enkaz altında kalan kişilerin bulunmasında ekiplerin en büyük yardımcısı oldu.

Başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere AFAD, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), Polis Arama Kurtarma (PAK) ve itfaiyeye ait onlarca eğitimli köpek depremin ilk gününden itibaren bölgede bulundu.

AB üyesi 21 ülkeden 104’ü Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan’dan, Güney Kore’den 4, Venezuela’dan 4, Portekiz’den 6, Tayland’dan 5, Güney Afrika’dan 5, Ukrayna’dan 10, Tayvan’dan 5, Çin’den 4, Çin’den 22 Macaristan, 8’i Polonya’dan ve 4’ü Libya’dan Biri dahil 181 hassas ruh eşi takviye için geldi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremde yıkılan binaların enkazından yüzlerce kişinin hayatta kalmasında değerli rol oynayan köpeklerden bazıları, görevleri sırasında yaralandı.

Adıyaman’a destek için gelen Meksikalı ekibin köpeği “Proteo”, çalışma sırasında rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

finikehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu