Haber

Fransa’da emeklilik reformu uygulandı

Fransa’da emeklilik yaşını 2 yıl uzatan ve nisan ayında yasalaşan tartışmalı reformun uygulanmasına ilişkin kararnameler Resmi Gazete’de yayımlanmaya başladı.

Yasanın emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran uygulama kararnamesi, sendikaların kararlaştırdığı ve 6 Haziran’da 14’üncüsü yapılacak olan toplu protestolardan iki gün önce yayınlandı.

Eylül ayında yürürlüğe girmesi beklenen yasanın Resmi Gazete’de yayımlanan ilk KHK’ları, emeklilik yaşının kademeli olarak uzatılması da dahil olmak üzere tartışmalı iki unsur oldu.

Toplam 31 maddeden oluşan kanuna göre, itfaiye, polis ve hava trafik kontrolörleri gibi kamuda görev yapanlar bazı durumlarda 64 yaşından önce emekli olabilmekte, erken çalışmaya başlayıp gerekli 43 yaşını tamamlayanlar ise 64 yaşından önce emekli olabilmektedir. yıl erken emekli olabilir.

Öte yandan, ülke genelindeki kitlesel protestolara ve yoğun muhalefete rağmen TBMM’de oylama yapılmadan kabul edilen yasanın geri çekilmesini öngören yasa tasarısı da 8 Haziran’da TBMM’de görüşülecek.

emeklilik reformu

Fransa’da 16 Mart’ta hükümetin emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylamasız geçirme kararının ardından kitlesel gösteriler patlak verdi.

Polis protestoculara sert karşılık verdi ve ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşandı.

16 Mart’tan bu yana ülke genelindeki protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı.

Muhalefet ve hükümetin reformun anayasaya uygun olup olmadığını belirlemek için başvurduğu Anayasa Konseyi, yasa tasarısının emeklilik yaşını 64’e çıkaran unsurunu onaylarken, 6 maddesini tamamen veya kısmen reddetmişti.

bolvadin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu