Sağlık

Fantezi Dünyaları Rengârenk: Yüze Sıcak Ağdadan Kemerle Kendini Boğmaya En Tehlikeli Sosyal Medya Akımları

Günümüzde toplumsal medyayı kullanmayan kalmadı, desek haksız sayılmayız. Farklı platformlarda paylaşılan birtakım görüntüler, toplumsal medya kullanıcılarının gözünden kaçmıyor ve ilgiyle izleniyor. O denli ki kimi görüntüler bir anda akım hâline bile geliyor. Olağan bu akımların hepsi göründüğü kadar pak değil. Bu içeriğimizde toplumsal medyada paylaşılan en garip ve en tehlikeli akımları sıraladık. Bizden söylemesi, bu akımları sakın denemeyin!

Kapanana kadar bir mağazada saklanmak.

Sıralamaya türel açıdan büyük bir tehlike arz eden akım ile başlayalım. Toplumsal medyada tanınan hâle gelen mağazada saklanma görüntüleri kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Akım, kapanmak üzere olan bir mağazaya saklanıp sabah mağaza açılana dek orada bir gün geçirmeye çalışmaktan ibaret. Özünde pak bir akımmış üzere görünse de aslında büyük bir cürüm. Yani yakalandığınız takdirde başınızın belaya girmesi kaçınılmaz.

Yüzün tamamına sıcak ağda yapıştırmak.

Sosyal medyada kuaförler tarafından paylaşılan bu akım, ziyanlı olmadığı savunulsa da aslında çok tehlikeli. Hatta İngiliz Cildiyeciler Derneği, bu görüntülerin yaygınlaşması üzerine bir açıklama yaparak kulak ve burun içine ağda yapılmasının ziyanlı olduğunun altını çizdi. Birtakım cilt uzmanları ise tüm yüze ağda yaptırmanın nefes almayı engellediği için mevte bile sebep olabileceğini belirtti.

Tavuğu pişirirken içine şurup katmak.

Gün geçtikte yayılan uykucu tavuk akımı da insan sıhhati ile oynamaya devam ediyor. Bu akımda beşerler tavuğu pişirirken tencerenin içine şurup katıyorlar ve karıştırarak yalnızca beş dakika pişiriyorlar. Sonra da tavuğu yiyorlar. Bu şurup insanların uykusunu getirdiği için akım, ‘uykucu tavuk’ olarak anılıyor. Uzmanlar, bir ilacın rastgele bir besin ile pişirilmesinin çok tehlikeli olduğunu tabir ediyor. İlacın etken unsuru bu halde direkt olarak besine aktarılıyor. Natürel ortada neredeyse çiğ olan tavuğu yemenin riskleri de var. Bu ikisinin bir ortaya gelmesi ise mevte davetiye çıkarmak demek.

İp ya da kemerle kendini boğmaya çalışmak.

TikTok’ta akım olan boğulma videoları ölümün kapılarını aralıyor. Bir ip ya da kemer ile kendilerini boğmaya çalışan kullanıcılar, resmen hayatta kalma mücadelesi veriyor. Geçtiğimiz aylarda Amerika’da 9 yaşındaki LaTerius Smith Jr. odasında boynunda kemer ile meyyit bulunduğunda acılı aile oğullarının vefatından TikTok’taki boğulma akımını sorumlu tutmuştu.

Mıknatısla lisana piercing yapmak.

Mıknatıslı toplar ile gerçekleştirilen akımda kullanıcılar lisana takılan piercingleri taklit ediyor. Son derece tehlikeli ve ölümcül olan bu akıma katılan altı yaşındaki bir kız çocuğu hastaneye kaldırıldı ve küçük kızın tam 23 tane mıknatıs yuttuğu belirtildi. Hekimler, çocuğun bağırsağının dolandığını ve az kalsın bu yüzden bağırsak torbası ile yaşamak zorunda kalacağını söylediler. Bu akımda en az 65 çocuğun daha mıknatıs yutarak hastaneye kaldırıldığı aktarıldı.

Süt dolu kasaları üst üste dizip kasaların üzerine çıkmak.

Sırada ‘Daha neler göreceğiz!’ dedirten bir akım var. Süt dolu kasaları üst üste dizen kullanıcılar, kasaların üzerine tırmanıyor ve düşmeden geri inmeye çalışıyorlar. Amerikalı Ortopedi Cerrahı Shawn Anthony, akıllara sakinlik veren bu akım hakkında şunları söyledi: ‘Bu kasaların üzerinden düşmek merdivenden düşmekten bile beter. Düştüğünüz takdirde kendinizi koruyabilmeniz imkânsız. Eklemlerinizin zarar görme ihtimali ise çok yüksek.’

Yüksek voltajlı elektrik ile fotoğraf yapmak.

Elektriğin ne kadar tehlikeli olduğundan bahsetmemize gerek yok. Bu akımda kullanıcılar kimyasal ile ıslattıkları ahşap cisimlerin üzerine yüksek voltajda elektrik kullanılarak fotoğraf çiziyorlar. Sanatseverlerin oldukça dikkatini çeken bu akım yüzünden Amerika’da 33 kişi hayatını kaybetti.

Çelme takarak birilerini düşürmek.

Ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilecek bir akım daha! ‘Kafatası kırıcı’ olarak adlandırılan bu akımda üç kişi aynı anda zıplıyor. Sağ ve solda bulunan kişiler, ortadaki kişiye çelme takıp onu yere düşürmeye çalışıyor. Aniden kendini yerde bulan kişi ise kafasını yere çarpabiliyor. Bu akım yüzünden bazı çocuklar feci şekilde yaralandı.

Vücuda yanıcı madde dökerek kendini ateşe vermek.

‘Böyle bir şeyi bir insan neden yapar ki?’ diye sorguladığımız bu akımda insanlar vücudunda ateşe vermek istediği bölgeye yanıcı maddeler sürüyor, ardından orayı ateşe veriyorlar. Sosyal medya kullanıcılarının ölümle dans ettikleri bu akımda tehlike arşa çıkmış durumda. Akımların sonunu tahmin etmek ise pek zor değil. Böyle bir şeye başvurduğunuz takdirde 1. ve 2. derece yanıklara ‘Merhaba!’ demiş olacaksınız.

Güneş yanığından sanat yapmak.

Güneş ışınlarına korunmasız formda maruz kalmanın cilt kanserine sebep olabildiği bilinen bir gerçek. Son periyotlarda viral olan güneş yanığı sanatı akımı da cildinizin düşmanı olacak tipten bir akım. Kullanıcılar, bu akımda güneşlenmeden evvel bedenlerine gazlı kalemle biçimler çiziyor. Güneşlendikten sonra ise bedenlerinde bir nevi dövmeler oluşuyor. Güneşlenmeyi pak kılmaya çalışan bu akım cilt için büyük bir tehdit.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu