Ekonomi

Erdoğan: Buğday bizde una çevrilip Afrika’ya gönderilebilir

Erdoğan, G20 kapsamında gittiği Endonezya temaslarının akabinde gazetecilerle gerçekleştirdiği mülakatta, tahıl koridorunun geleceği, bu bağlamda ABD Lideri Joe Biden’le yaptığı, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le de yapacağı görüşmeyi değerlendirirken, Afrika ülkelerine fiyatsız tahıl planına işaret etti. Erdoğan “Böyle bir mutabakatımız zaten oldu. İnşallah bu buğdayın gelip bizde una çevrilmesi ve bu şekilde gönderilmesi onları da ciddi manada rahatlatacaktır” dedi.

Enerjide tekrar ihraç

Erdoğan, global güç krizi ve Türkiye’nin durumunu değerlendirirken de Akkuyu ve sonrasında planlanan Sinop nükleer santrallerine işaret etti.

Süreçlerin tamamlanmasıyla Türkiye’nin güç ihraç eder hale gelebileceğini anlatan Erdoğan, “Bu arada bize ‘biz sizi enerji noktasında da destekleyebiliriz’ diyen ülkeler de var. Bu konuda onlarla da bu ilişkilerimizi devam ettireceğiz. İnşallah gerekirse oralardan da kendimiz için olmaktan öte alıp ihracını yapma, yani swap diyebileceğimiz bir süreci de başlatma şansımız ayrıca var. İsim vermeyim, onu gidip görüşüp, karara bağladıktan sonra açıklarız.” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu