Haber

Depremin vurduğu kentte ihmal ortaya çıktı: Malatya’da binanın sütunlarında ahşap bulundu

Türkiye, 24 gündür Cumhuriyet tarihinin en ağır şokuyla mücadele ediyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler 11 ilde etkili oldu.

Yıkılan binlerce binada 44.000 vatandaş hayatını kaybetti. Şimdilerde afet bölgesinde hummalı çalışmalar yapılıyor ve depremzedelerin yaraları sarılıyor.

Aynı zamanda şehirlerde hasarlı binaların tespiti de devam ediyor.

Yapılan incelemelerde birçok binadaki ihmaller gün yüzüne çıkarılırken, depremin vurduğu Malatya’da bunun bir örneği ortaya çıktı.

Hasarlı bina incelendi

Kentte binlerce bina yıkılırken, onbinlerce bina da ağır hasar gördü.

Ağır hasarlı yerleşim yerlerinden Yeşilyurt ilçesine bağlı Bostanbaşı Mahallesi’nde bulunan 10 katlı bir binada incelemeler yapıldı.

Gravürlere emanet

Yapının kolon ve kiriş ortalarına ahşap modüllerin bırakıldığı görüldü.

Apartman sakini İbrahim Alpay, binanın kolon ve kiriş ortasına bırakılan ahşap ve dörtgen kesikleri bırakanlar hakkında yasal işlem yapılmasını istedi.

“Ölenlerden hesap sorulmasını istiyoruz”

Alpay Karataş, binalarının tamamının ağır hasar gördüğünü belirterek, şunları söyledi:

girmek mümkün değil. Kolonların bir kısmı sarsıntı nedeniyle hasar gördüğünden, bazı kolonların ahşap ve dörtgen bölümleri kiriş ve kolon ortasında sıkıştırılmıştır. Bu kaçınılmaz olarak binanın dayanıklılığını zayıflatır. İlgili ve sorumlular hakkında her türlü hukuki sürecin yapılmasını istiyoruz. Ölenlerden hesap sorulmasını istiyoruz. İlgililerden tüm vatandaşlar adına takviye bekliyoruz.

2 yıldır binada oturuyorum. 2 yılda yapıldığını düşünün, toplamda 4 yıl olmuş. Sözde deprem için sağlam bir çalışma alanı yapılmış gibi ama sorduğunuz zaman oraya çok katlı binalar yapılmamalı diyorlar. Müteahhitten, mimardan, denetleyen kim olursa olsun yasal işlem istiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu