Haber

Deprem bölgesinde büyükbaş hayvana 500 lira, küçükbaş hayvana 50 lira yem desteği verilecek.

Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgedeki yetiştiricilere büyükbaş hayvan başına 500 lira, küçükbaş ve küçükbaş hayvan başına 50 lira bir defaya mahsus olmak üzere destek ödemesi yapılacak.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için bir defaya mahsus olmak üzere yem üssü yapılmasına ilişkin hususlar 6 yıl süreyle düzenlendi. Hayvancılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak amacıyla Şubat-31 Aralık.

Buna göre, Hayvancılık Bilgi Sisteminde TÜRKVET veri tabanına kayıtlı yetiştiricilere, sisteme kayıtlı hayvan sayısını geçmeyecek ve üst sınırı Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen yem takviyesi verilecek.

Yetiştiricilere bir defaya mahsus olmak üzere büyükbaş (sığır, manda) hayvan başına 500 lira, küçükbaş (koyun, keçi) hayvan başına 50 lira destek ödemesi yapılacak.

Hayvan ölçüleri için il/ilçe tarım ve orman müdürlükleri tarafından onaylanan temel hakediş listeleri, ilgili il tarım ve orman müdürlüğü tarafından Bakanlığa gönderilir. Hakediş düzenlemesinin usul ve esasları ile depremden etkilenen yerleşim yerlerinin tespiti Bakanlıkça belirlenecek.

Onaylanan hakedişler için esas özet listelerde belirtilen tutarlar, Bakanlıkça Ziraat Bankası aracılığıyla üreticilere ödenecek.

Destek ödemeleri için gerekli kaynak, Bakanlığın hayvancılık destekleri için ayırdığı destek bütçesinden karşılanacaktır.

Haksız olarak yapılan ödemeler, gecikme zam oranları dikkate alınarak ödeme tarihinden itibaren hesaplanan yasal faizi ile birlikte geri alınır.

Karar 6 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu