Haber

Cumhurbaşkanlığına ait 2 uçak başkent ile deprem bölgesi arasında mekik dokudu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sarsıntı bölgesinde görev yapan arama kurtarma ve sağlık ekiplerine tahsis edilen Cumhurbaşkanlığı uçakları, sürekli olarak başkent ile deprem bölgesi arasında seferler yaparak sağlık malzemeleri, işçi ve yaralıları taşıyor.

Kardiyoloji, genel cerrahi, göğüs cerrahisi, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahisi, ortopedi uzmanı, kadın doğum uzmanı, hemşireler ve AFAD teknisyenlerini taşıyan 2 başkanlık uçağı, dün Adıyaman ve Kahramanmaraş’a 2’şer sefer olmak üzere Ankara’ya getirdi. .

Yaralılar başkentteki hastanelerde tedavi altına alındı.

Uçaklar, yardım malzemesi ve arama kurtarma personeli getirmek üzere deprem bölgesine havalanacak ve yaralıları alarak başkente dönecek.

“Yaralıları dönüş yolunda taşıyoruz”

Cumhurbaşkanlığına ait uçağın kaptan pilotu Şenol Kurtoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla depremin olduğu ilk gün uyum merkezi kurulduğunu hatırlatarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçaklar, özel şirket uçakları ve uçakların bakıma alınmadığını hatırlattı. Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak bölgede kullanılmak üzere tahsis edildi.

Cumhurbaşkanlığı ile ilgili Adıyaman ve Kahramanmaraş’a gidecek 2 uçak hakkında bilgi veren Kurtoğlu, bunların hareket kabiliyeti yüksek, kısa pistlere iniş yapabilen uçaklar olduğunu belirtti.

Kurtoğlu şöyle devam etti:

“Uçağımızın dönüş süresi diğer uçaklara göre çok daha kısa. Daha hızlı hareket ederek pistteki park sıkışıklığını azaltıp daha az yer kaplayabiliyoruz. Bu gerçekleştiğinde operasyonun sorunsuz ilerlemesine katkıda bulunuyoruz. Organize ediyoruz. Adıyaman ve Kahramanmaraş havalimanlarına yapılan uçuşlar “Afet bölgesinde ihtiyaç duyulan sağlık malzemeleri, sağlık çalışanları, arama kurtarma ekipleri, yiyecek-içecek ve battaniye gibi malzemeler Ankara’dan buraya getiriliyor. Dönüşte yaralıları Ankara’daki hastanelere naklediyoruz.”

Deprem bölgelerine uçuş yapacak uçaklarla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Kurtoğlu, “Geçtiğimiz günlerde koordinasyon merkezinden görevlerde büyük uçakların kullanılacağına dair planlama yapıldığı bilgisini aldık. Uyum merkezi. Üzerinde çalışıyorlar.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu