Haber

Çin ve Avustralya İlişkileri Geliştirme Sözü Verdi

JAKARTA, 7 Eylül (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Qiang ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese Perşembe günü iki ülke arasındaki etkileşimi artırmak için konuştular ve iki ülke arasındaki bağların değeri üzerinde anlaştılar.

İki lider, Doğu Asya iş birliğine yönelik Jakarta’da düzenlenen 26. Çin-ASEAN Tepesi, 26. ASEAN Artı Üç Tepe ve 18. Doğu Asya Tepesi başkanlık toplantıları çerçevesinde bir araya geldi. Bu buluşma ikilinin ilk buluşması.

Li, ülkesinin çeşitli alanlarda ikili temasların yeniden başlatılması ve sürdürülmesi için Avustralya ile çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Başbakan, Çin-Avustralya ilişkilerinin geçtiğimiz yıl boyunca her iki tarafın ortak çabaları sayesinde olumlu bir gelişme ivmesi gösterdiğini söyledi.

Li ayrıca sağlam ve istikrarlı bir Çin-Avustralya çıkarının iki halkın temel çıkarlarına ve ortak özlemlerine hizmet edeceğini söyledi.

Albanese ise Avustralya ile Çin arasındaki ilişkilerin çok değerli olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin ilerlemesinden cesaret aldıklarını kaydetti.

Albanese, iki ülke arasında istikrarlı ve katılımcı bir bağ kurmak amacıyla Çin ile karşılıklı saygı çerçevesinde diyaloğu ve etkileşimi teşvik etmek, ekonomiTicaret ve ticaret gibi alanlarda işbirliğini derinleştirme, insanlar arası ve kültürel etkileşimi genişletme ve farklılıkları uygun şekilde ele alma isteklerini dile getirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu