Haber

Büyük ihmaller zinciri! 29 kişinin katili kim?

   HABER7

İstanbul Gayrettepe’de bulunan Masquerade isimli gece kulübünde 29 kişinin hayatını kaybettiği faciada her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor. Kaçak tadilat sırasında oksijen tüpünün patlamasıyla başlayan yangında yeni öğrenilen bilgilerle büyük ihmaller zinciri olduğu belirlendi. 

RUHSATTAKİ BİLGİLER HATALI

Masquerade‘in ilk ruhsatının 1987 yılında İstanbul büyükşehir Belediyesi tarafından verildiği öğrenilmişti. Binanın yapılışında o alanın sinema salonu olarak göründüğü, bina yöneticisi olan Şule Şakat‘ın açıkladığı gibi ruhsatta üst pasajın olduğu yer fuaye, giriş kapısı olan yer çıkış, alttaki yer de tahliye yeri olarak gösterilmişti. Ancak ruhsattaki bilgilerin hatalı olduğu belirlendi. Binanın giriş ve çıkışı arkadaki bir kapıdan sağlanırken eksi ikinci katta ise çıkış kapısı yer almıyordu. 

İTFAİYE OLUMSUZLUK TESPİT ETTİ, RAPORU YENİLEMEDİ

Haber7 resmi kaynaklardan edindiği bilgiler ile Masquerade‘in ilk ruhsatından 20 yıl sonra yani 2006‘da mekanının ruhsatının İBB tarafından yenilendiği, gece kulübünün 2018 yılında ise bir hüviyet değişikliğine gittiği, eğlence merkezi olarak görüne mekanın 2018‘de işyeri sahibinin başvurusu doğrultusunda ‘diskotek’e çevrildiği bilgisine ulaşmıştı. İşletmenin son itfaiye raporunu da İBB’nin ruhsat yenilediği 2006′da aldığı, 2006’dan bu yana itfaiye raporu olmadan çalıştığı tespit edildi. 

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ İTFAİYE RAPORU OLMAMASINA RAĞMEN RUHSATI YENİLEDİ

Mekanın sahiplerinin 2006‘da itfaiye raporu almak için İBB itfaiyesine başvurduğu, itfaiye ekiplerinin yaptığı incelemeler sonucu mekanda tespit ettikleri olumsuzluklar neticesinde mekanın ruhsatını yenilemediği, mekan sahiplerinin de bunun üzerine eski ruhsatla çalışmaya devam ettikleri belirlendi. 2018‘e gelindiğinde ise Beşiktaş Belediyesi‘ne yapılan başvuru sonrası itfaiye raporu olmamasına rağmen aynı yıl mekanın ruhsatının Beşiktaş Belediyesi tarafından yenilendiği tespit edildi. 

Aslında 29 kişinin hayatını kaybettiği mekana Beşiktaş Belediyesi ruhsat verirken mutlaka istenmesi gereken itfaiye raporunu istemediği, ruhsattaki bilgileri de eski ruhsattaki gibi düzenlediği öğrenildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu