Ekonomi

Borsada düşüş hızlandı

Investing.com – BİST 100endeksi %2,5 azalarak 4.690 puana, bankacılık endeksi ise %3’ün üzerinde kayıpla 4.350 puana geriledi.

Pandemi sonrası en kötü çeyreği yaşayan BIST 100 endeksi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 12 değer kaybettikten sonra Nisan ayına düşüşle başladı. 2022’de 197’lik rekor artış gösteren endekste, 2023’te yaşanan fiyat kaybında TL fonlama oranlarındaki artış, alınan tedbirler ve özellikle KKM’deki kapanışların kaldırılması yatırımcının alternatiflere yönelmesinde etkili oldu.

Gelişen piyasa piyasaları Mart ayında yükseldi ve MSCI’nin gelişmekte olan ülke endeksi %3,5’in üzerindeydi. Ancak BIST 100 endeksi ayı düşüşle kapatarak negatif ayrıştı. Bugün kazandığı prestij ile endeksin yıllık düşüş oranı %14,5’e yükseldi.

Bankalar çöktü

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 düşüş bankalar bugün düşüşünü sürdürüyor. Borsanın önde gelen endekslerinden biri Sanayiendeks bu yıl %12,7’dir. faktoringendeks kaybını %30’a çıkardı.

Yüksek faiz mevduata olan ilgiyi canlı tutuyor

Aralık 2021’de yürürlüğe giren ve üst limiti yakın zamanda kaldırılan Döviz Korumalı Mevduat’ta bankaların verdiği faiz oranları %20’ye yaklaştı. Ancak bankaların kredi faiz oranlarındaki artış, politika faizi ile piyasalarda uygulanan faiz oranı arasındaki farkı da açmaktadır. Yüksek faiz oranı borsa yatırımcısını temkinli davranmaya iterken, mevduatın cazibesi de bu kanalın tercih edilmesini destekliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

haber-arnavutkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu