Haber

Bayramda hava nasıl olacak? İstanbul, Ankara, İzmir… Tatil planı olanlar dikkat

Ramazan Bayramı süresince Türkiye genelinde hava durumu önemli bir konu olmaya devam ediyor.

BAYRAMDA HAVA NASIL OLACAK? 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, bayramın ilk günlerinde Karadeniz, Marmara ve özellikle İstanbul’da sıcaklıkların ortalama 8 derece kadar düşmesi bekleniyor. Özellikle batı bölgelerinde etkili olacak bu düşüş, hava sıcaklıklarının mevsim normallerine yaklaşmasına neden olacak.

Öğle saatlerinde sıcaklıkların 25-28 derece civarında seyredeceği tahmin edilirken, özellikle akşam saatlerinde ve geceleyin hava serinleyecek. Meteoroloji uzmanları, bayramın ikinci gününden itibaren ise sıcaklıkların tekrar mevsim normallerine döneceğini belirtiyor.

Bayram süresince hava durumunun değişkenlik gösterebileceği uyarısında bulunuluyor. Tatilciler ve seyahat edeceklerin bu durumu göz önünde bulundurarak hazırlıklı olmaları tavsiye ediliyor.

BAYRAMIN 1. GÜNÜ (PAZAR) HAVA DURUMU HARİTASI

BAYRAMIN 2. GÜNÜ (PAZARTESİ) HAVA DURUMU HARİTASI

YAĞMUR GEÇİŞLERİ GÖRÜLECEK

Meteoroloji uzmanı Dilek Çalışkan, “Özellikle başta Edirne olmak üzere İstanbul üzerinden İç Anadolu’ya kadar bir sağanak geçişi olacak. Bu durum, sıcaklıkların düşmesine katkı sağladı. Bayramın ilk günü yağış özellikle Doğu bölgelerinde etkili olacak. Erzurum, Artvin, Kars, Ağrı, Erzincan gibi illerde sağanak yağışlar görülecek. Ayrıca Trakya, Batı Karadeniz, Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun ve Ankara’nın belirli ilçelerinde yağış bekleniyor. İç Anadolu’da da Sivas, Kayseri, Konya gibi bölgelerde sağanak geçişlerine dikkat edilmesi gerekiyor,” ifadelerini kullandı.

DOĞU VE BATI KARADENİZ İÇİN FIRTINA UYARISI

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü, Doğu ve Batı Karadeniz’de bugün şiddetli rüzgar ve fırtına beklendiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, “Batı Karadeniz’in doğu kesimlerinde rüzgarın, 15 Haziran Cumartesi gününün erken saatlerinden itibaren batı ve güneybatı yönlerinden 6 ila 8 kuvvetinde (saatte 50-75 km) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın aynı gün akşam saatlerine kadar etkili olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’de ise rüzgarın, 15 Haziran Cumartesi günü sabah saatlerinde batı kesimlerinde zamanla genelinde batı ve kuzeybatı yönlerinden 6 ila 8 kuvvetinde (saatte 50-75 km) fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın doğu kesimlerde akşam saatlerinden, batı kesimlerde ise akşam sonrası etkisini kaybetmesi öngörülüyor” denildi.

Samsun Valiliği ise, ulaşımda aksamalar yaşanabileceği uyarısında bulunarak, vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.

haliliye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu