Haber

Bağ-Kur öğrencilerinin emeklilik prim gün sayısı azaltılmalı

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat 32 yıldır İstanbul’da berberlik yapan Çetin Uyar, Bağ-Kurluların emekliliği için prim gün sayısının 7 bin 200’e düşürülmesini istediklerini belirterek, “46 yaşındayım, 43- Yıllık sigortalı çalışanımız emekli oldu. 46 yaşındayım ve 7 bin 500 günüm var. “Yapamam. Sayın Cumhurbaşkanımız söz verdi, bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. Küçük esnaf olarak şu anda çok sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

Binlerce Bağ-Kurlu esnaf prim gün sayısının 7 bin 200 güne indirilmesini bekliyor. Yozgat’ta 32 yıldır berberlik yapan Çetin Uyar, Bağ-Kur’a prim ödeyen esnafın mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı’nın sözünün yüzde 7’ye düşürülmesini beklediklerini söyledi. bin 200 günde en kısa sürede hayata geçirilecek.

“KESİN SİGORTALI OLSAYDIM 5 BİN 900 GÜNDE EMEKLİ OLURDUM”

Yasanın yerel seçimlerden önce çıkmasını istediklerini belirten esnaf Çetin Uyar, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız genel seçim öncesi Kayseri mitinginde, ‘Küçük esnafımızın prim gün sayısını 9 binden 7 bin 200’e düşürüyoruz. Yeni dönemde ilk icraatlarımızdan biri esnafımız için 7 bin 200 gün olacak’ küçük esnaf.’ Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Çetin Uyar da genel seçimler öncesinde Kayseri’de yaptığı konuşmayı dinleyerek, “Cumhurbaşkanımız şu sözü verdi; Gösterdiğim bu videoda Cumhurbaşkanımız ‘Seçim sonrası yeni dönemde bunu 7 bin 200’e indireceğiz’ dedi. Hatta mevcut videoda ‘indirdik’ cevabı kameralara yansıyor. Maalesef 8-9 ay, 10 aydır bekliyoruz, 7 bin 200 ile ilgili çalışmaların devam ettiği söyleniyor ama şu anda somutlaşan bir şey yok. Sayın Başkanım, en kısa zamanda, oy Bundan önce küçük esnaf prim indirimi bekliyor. 9 bin günden 7 bin 200 güne düşmesi halinde emekliliğe hak kazanacağız. 46 yaşındayım, 43 yaşında, normal sigortalı emekliyim. 46 yaşındayım ve 7500 günüm kaldı ama yapamıyorum. Düzenli sigortam olsaydı 5.900 günden emekli olurdum. Cumhurbaşkanımız bu hakkın sözünü verdi ve bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. Küçük esnaf olarak şu anda çok sıkıntı yaşıyoruz. Tanıdığım tüm esnaf arkadaşlarım da benim gibi zor durumdalar. Bağ-Kur primimiz 6 bin 900 liraydı, ödeyemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimden önce bir an önce 7.200 yasayı yasalaştırmasını bekliyoruz. Türkiye genelinde bir milyon küçük esnafı ilgilendiriyor. “Bir milyon küçük esnaf bundan yararlanacak, 7 bin 200 Bağ-Kur priminden yararlanacak.”

Kaynak: ANKA / Yerel

habertuzla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu