Ekonomi

ABD’yi beklerken ilk nokta Bitcoin ETF onayı Avrupa’dan geldi

Investing.com – Londra merkezli Jacobi Asset Management, Avrupa’nın ilk spotu bitcoinETF’sini Euronext Amsterdam’da pazarlamaktadır.

Jacobi FT Wilshere Bitcoin ETF adıyla piyasaya sürülen yatırım ürünü, “BCOIN” etiketiyle işlem görecek. ETF’nin gözetimi sadakatDigital Assets tarafından yapılacak ve Guernsey Finansal Hizmetler Kurulu (GFSC) tarafından düzenlenecektir.

Avrupa’nın ilk Spot Bitcoin ETF’si

Spot Bitcoin ETF konusu bu yıl yine gündemde olurken, piyasa katılımcıları ABD onay aşamasında bekleyen başvuruları takip etmeye devam ediyor. Ancak Avrupalı ​​düzenleyiciler bu bahiste ABD’nin önüne geçerek ilk spot Bitcoin ETF çalışmasının yayınlanmasına onay verdi.

Jacobi’nin CEO’su Martin Bednall konuyla ilgili yaptığı açıklamada, fonun Avrupa piyasasındaki borçlanma araçlarına kıyasla destekleyici varlığın doğrudan sahibi olduğunun altını çizdi. Bednall ayrıca Jacobi’nin dijital varlık piyasası dönüşümünü erken benimseyen ortaklara sahip olmaktan ve Avrupalı ​​yatırımcılara yenilikçi, çevreye duyarlı bir yatırım aracı sunmaktan gurur duyduğunu söyledi.

ESG Standartları ile uyumlu ETF

Jacobi FT Wilshere Bitcoin ETF, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) standartlarına uygunluğuyla öne çıkıyor. Fonun, destek varlığı Bitcoin’in madenciliğinde elektrik tüketimini ölçerken, madencilikte yenilenebilir enerji kullanma sertifikası var.

Zumo tarafından sağlanan Yenilenebilir Güç Sertifikası sayesinde, ETF’yi desteklemek için düzenlenen Bitcoin üretiminde karbon nötr statüsü garanti edilmektedir. Böylece, ETF hassas bir yatırım ürünü olarak lanse edilir.

Öte yandan piyasanın büyüklüğünden dolayı kripto para birimi segmentini önemli ölçüde etkilemesi beklenen ABD’deki spot Bitcoin ETF onayı ile ilgili bilinmeyen durum devam ediyor. Son olarak SEC, Ark Investment Management’ın spot Bitcoin ETF’sikararını erteledi.

SEC, spot ETF onayı için direnmeye devam ediyor

SEC, spot ETF sorununu askıya alırken, kripto alanındaki katılımcılar onay umutlarını kaybetmediler. Şimdi beklenti Eylül’ün ilk haftası olarak değişti. Eylül ayında SEC’in birkaç büyük şirketin daha spot ETF başvurularını değerlendireceği için bu konudaki nihai kararını vermesi bekleniyor.

SEC, geçtiğimiz yıllarda kripto para ticaretinin manipülasyonu ve çeşitli dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle piyasanın şu anda olgunlaşmadığını söyleyerek spot Bitcoin ETF başvurularını reddetmişti.

Buna karşılık, Kanada’da spot Bitcoin ETF işlemlerine izin verilirken, Avrupa ETF onayından önce Avustralya’da spot ETF ticaretine izin verildi. Ancak pazarın büyüklüğünden dolayı ABD tarafından verilecek bir onayın sektörün boyutunu değiştirebileceği düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu