Haber

ABD’li Blinken’den “Türkiye Yunanistan’a saldırsa ne yapardınız?” sorunun cevabı çok net

Göreve gelmesinden bu yana iki yıldır Türkiye’yi ziyaret etmeyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, deprem nedeniyle bu hafta Türkiye’ye gelerek bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Hafta sonu Adana’ya giderek deprem bölgesinde incelemelerde bulunduktan sonra Pazartesi günü Ankara’da mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Blinken, Türkiye’den ayrıldıktan sonra Yunanistan’a gitti.

“YUNANİSTAN’IN TÜRKİYE’YE HEMEN YARDIM ETMESİ ÇOK ÖNEMLİYDİ”

Yunanistan’da bir dizi teması bulunan Blinken, Yunan medyasına konuştu. Yunanistan’ın en çok izlenen televizyon kanallarından biri olan Mega’ya konuşan Blinken, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine ilişkin kapsamlı açıklamalarda bulundu ve görüşmesinin ayrıntılarını Türk yetkililerle paylaştı. Blinken, Türkiye’ye gelmesinin başlıca sebebinin deprem felaketi olduğunu söyledi. “Hem Yunanistan’da hem de Türkiye’de seçim zamanı ve seçimler her zaman işleri karmaşıklaştırır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Blinken dün Ankara’da bir araya geldi.

“TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’I BİRLİKTE GÖRMEK İSTİYORUZ”

Blinken, Türkiye ve Yunanistan’ın soğukkanlılığını sürdürmesini umduğunu ve iki ülke arasındaki diyalog ve diplomasi gibi konularda önümüzdeki aylarda çözüme ulaşmasını beklediğini belirterek, “ABD için Türkiye’nin bu tavrı önemli. Yunanistan ile yakın müttefik, yakın ortak ve yakın dost çünkü onları bir arada görüyoruz.

“İNSANLAR YOK OLMASA DA EVLERİNE GİTMEKTEN KORKUYOR”

Önceki gün Antakya’da meydana gelen depremle ilgili konuşan Blinken, “Türkiye tamamen depremin yaralarını sarmaya odaklanmış durumda. Dün bir artçı deprem daha oldu. İnsanlar korkuyor. Depremden kurtulanlar korkuyor. İnsanlar depremden korkuyor. Evleri yıkılmasa bile evlerine gidin.”

YUNAN GAZETECİ İSİM VERMEDEN TÜRKİYE’YE İMZA VERDİ

İsmini vermeden Türkiye’yi işaret eden Yunan gazeteci, “Tabii ki bu tür varsayımsal sorulara cevap vermeyeceğim. Ama şunu söyleyebilirim ki, bütün arkadaşlarımız sorunları diplomasi yoluyla barışçıl bir şekilde çözmeye çalışıyor.” Tarafların provokatif hareket ve açıklamalarda bulunmamalarını istiyoruz” dedi.

haber-hopa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Kazan Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu